دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

شمار جدیدی از سیارات شبه زمین و قابل سکونت توسط تلسکوپ فضایی کپلر معرفی شد

شمار تازه ای از سیارات شبه زمین و قابل سکونت به وسیله تلسکوپ فضایی کپلر معرفی شد

در باره علم و دانش خبری پخش شده مبنی بر این که:

در چند دهه واپسین، ستاره‌شناسان تمام تلاش خود را برای کشف سیارات شبه زمین به کار بسته‌اند. اکنون تلسکوپ فضایی کپلر شمار تازه ای از نامزدها را توصیه کرده است.

پیشتر تلاش‌های تلسکوپ فضایی کپلر به منظور کشف سیارات شبیه به زمین ، تعداد تازه ای از جهان‌های قابل سکونت می باشد که حدس و گمان‌ها در باب حیات بیگانه را به مرحله تازه ای وارد می‌کند.

در مرزهای فراتر از منظومه شمسی، امکان دارد سیاره‌ای وجود داشته باشد که از هر لحاظ مشابهت فراوانی به کره زمین دارد. با استناد به یافته‌های ابتدایی، این سیاره هم سایز با زمین بوده و طول هر سال در آن برابر با ۱۳ ماه است. آب و هوای سیاره ذکر شده از شرایط مناسبی دارا بوده و یقینا آب مایع نیز در آن جریان دارد.

این سیاره، مشابهت بسیاری به سیاره هاث (Hoth) در سری فیلم‌های جنگ ستارگان (Star Wars) دارد، با این وجود شرایط حاکم بر آن، آن‌چنان هم نامساعد و خصمانه نیست.

ستاره‌شناسان با بررسی‌های ابتدایی خود بوجود این سیاره پی برده و آن را KOI-7923.01 اسم نهادند. به منظور تایید نهایی، ضروری است که نظارت‌های بیشتری بر روی آن انجام گیرد.

داده‌های تلسکوپ فضایی کپلر (Kepler Space Telescope) که طی سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ جمع‌آوری شده‌اند، چندی قبل به وسیله گروهی از ستاره‌شناسان مورد بررسی مجدد قرار گرفته و شمار تازه ای از سیارات شبه زمین و قابل سکونت به اشتراک آن‌ها یافته شده است. این گروه از ستاره‌شناسان، سری تازه ای از سیارات بالقوه با قابلیت سکونت را در شکل یک کاتالوگ تحت عنوان (KOIs) جمع‌آوری کرده و آن را در دست دیگر محققان قرار داده‌اند.

جفری کاگلین (Jeffrey Coughlin) با اسم مدیر حال حاضر ماموریت حال حاضر کپلر آژانس فضایی ناسا، در این باره گفت:

این سری تازه، بیانگر گام مهمی در شناسایی سیارات شبه زمین و مکان‌های قابل سکونت در دیگر کرات به شمار می‌رود. با بهره برداری از این اطلاعات، می‌توان مسئله نادر بودن حیات در دیگر نقاط کیهان را مورد تست قرار داد. با این وجود ضروری به ذکر است که تمامی داده‌های موجود در این سری، به طرز حقیقی بیانگر یک سیاره بالقوه و خوب برای حیات نیستند. در صورت تایید موجودیت این سیارات، عده ای از آن‌ها شانس بینهایت خوبی برای میزبانی از حیات به شمار می‌روند و شرایط حاکم بر آنان به گونه‌ای است که آب مایع می‌توان بر سطح آن‌ها جریان داشته باشد.

با استناد به اظهارات کاگلین، موجودیت سیاره KOI 7923.01 به وسیله ستاره‌شناسان به تایید رسیده و در صورت ممکن بودن شرایط سفرهای فضایی دور، می‌توان آن را با اسم یک مقصد بالقوه برای اکتشافات فضایی به شمار آورد.

نمونه دیگری از نامزدهای امیدوار کننده که در لیست داده‌های تازه تلسکوپ فضایی کپلر می باشد، نقطه‌ای تحت عنوان KOI-7711.11 است. این سیاره، ۵۰ درصد درمقایسه با زمین حجم بزرگ‌تری داشته و حرارت بسیار بیشتری را از ستاره خود دریافت می‌کند.

با شرایطی که گفته شد، این سری تازه از داده‌های یافت شده، نامزدهای تازه ای از سیارات شبه زمین را معرفی می‌کند. محققان امیدوارند که در آتی‌ای نزدیک و با راه‌اندازی تلسکوپ جیمز وب ، بتوان به جزئیات دقیق‌تری از این سیاره دست پیدا کرد.

به خاطر این دستاوردها، تلاش برای اکتشاف حیات بیگانه در سال‌‌های آتی، به شکل امیدوار‌کننده‌ای ادامه خواهد داشت.

امیدواریم اخبار علم و دانش ما مورد استقبال شما قرار گرفته است. با پخش این مقاله دوستان خود را از این خبر جالب با خبر کنید.

منبع