دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

شهروند دانشمندان موفق به کشف یک کوتوله قهوه ای در همسایگی خورشید شدند - 0

شهروند محققان موفق به کشف یک کوتوله قهوه ای در همسایگی خورشید شدند

در باره علم و دانش خبری پخش شده مبنی بر این که:

یک کوتوله قهوه ای در همسایگی خورشید به دست محققان غیر رسمی کشف شده است. حتی کامپیوترها نیز با بررسی عکس ها، قادر به کشف این ستاره کم نور نبوده‌اند.

شهروند محققان (محققان غیر رسمی)، لحظه و علی الخصوص ابزارهای کافی برای رصد کردن آسمان هستی ندارند، با اینحال در عده ای موارد تلاش‌های آن‌ها به کشف‌هایی ختم می‌شود که از چشم حرفه‌ای‌ترین‌ها دور مانده است. با استناد به بروزترین تلاش‌ها در برنامه Backyard Worlds: Planet 9، که در آن از مردم غیرحرفه‌ای خواسته شده در کشف وسایل نزدیک منظومه شمسی به ناسا کمک کنند، یک کوتوله قهوه ای در همسایگی خورشید رصد شده است.

کوتوله‌ قهوه‌ ای در دسته‌بندی ستاره‌‎ها قرار می‌گیرد، با اینحال برخلاف ستاره‌های پرنور، اندازه کوچکی داشته و در لحظه تشکیل، مرکز آن به اندازه کافی داغ نمی‌شود. بدین جهت خبری از رخ دادن روند ذوب یا همجوشی هسته‌ای در آن‌ نیست. در پی این موضوع‌ها، نمی‌توان آن را یک ستاره عادی حاوی نور و گرمای زیاد خطاب کرد. کوتوله‌ قهوه‌ ای بعد از تشکیل شدن خیلی سریع سرد می‌شود، بدین جهت نوری از خود نداشته و با سختی قابل دیدن است.

این کوتوله قهوه ای حدودا به ستاره منظومه ما نزدیک بوده و حدود ۱۱۰ سال نوری با آن فاصله دارد. رزا کاسترو (Rosa Castro) بهمراه سه منجم آماتور دیگر، به اشتراک انبوهی از عکس هایی انتشار یافته از کاوشگر نقشه‌بردار فروسرخ میدان وسیع ناسا (WISE) جستجو کرده و این کوتوله که در حال حرکت در محیط بی‌کران است را رصد کردند. این کشف کوتوله قهوه ای، به چند دلیل بسیار مهم تلقی می‌شود و دلیل برجسته شدن آن، تنها کشف شدن به دست مردم تازه‌کار نیست.

کوتوله قهوه ای در همسایگی خورشید

عکس ها انتشار یافته از تلسکوپ‌ها و کاوشگرها، معمولا به منظور اسکن کردن برای استخراج نکات به کامپیوترها سپرده می‌شوند، با اینحال کشف یک کوتوله قهوه ای حتی به این شیوه هم کار راحتی نیست. نور آن‌ها بسیار بسیار کم است، بدین جهت رایانه در بیشتر مواقع متوجه حضور آن در عکس ها نمی‌شود.

با اینحال رزا کاسترو و تیم تحقیقاتیش موفق به کشف یک کوتوله قهوه ای در همسایگی خورشید شدند که چندین محقق رایانه ای قادر به تشخیص آن نبودند. این گزینه از دیگر کوتوله های قهوه ای نسبتا کم نورتر است، بدین جهت حتی منجمان تمام وقت و حرفه‌ای نیز تا قبل از این نتوانستند آن را مشاهده کنند.

قرار شده برنامه Backyard Worlds برای مدت لحظه بیشتری ادامه بیابد، بدین جهت شانس کشف اجرام آسمانی بیشتر و بیشتر می‌شود. امکان دارد نکات بسیار فراوانی در بینهایت تصویر ارسال شده به وسیله کاوشگرها و تلسکوپ‌ها وجود داشته باشد، با اینحال کامپیوترها قادر به تشخیص آن‌ها نبوده و مردم حرفه‌ای نیز به روش غیر عمدی از آن‌ها چشم‌پوشی کنند.

کشف مجدد کوتوله قهوه ای در همسایگی خورشید

ناسا حتی پیش‌بینی می‌کند چندین کوتوله قهوه ای در فاصله کمتر از ۴.۲ سال نوری بین خورشید و پروکسیما قنطورس (یک کوتوله بسیار نزدیک به ما) وجود داشته باشند. بدلیل آنکه تعداد بیشتری از مردم حتی غیر حرفه‌ای بر روی منابع در معرض به منظور شناخت جهان اطراف منظومه ما فعالیت می‌کنند، باید خیلی زود منتظر کشف‌های بیشتری باشیم.

امیدواریم اخبار علم و دانش ما مورد استقبال شما قرار گرفته است. با پخش این مقاله دوستان خود را از این خبر جالب با خبر کنید.

منبع