دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

علم مهندسی ژنتیک پیوند عضو از حیوان به انسان را امکان‌پذیر خواهد کرد! - 0

علم مهندسی ژنتیک رابطه عضو از حیوان به انسان را ممکن خواهد نمود!

در باره علم و دانش خبری پخش شده مبنی بر این که:

رابطه عضو از حیوان به انسان رویایی است که با تازه‌ترین پژوهش‌های محققان مهندسی ژنتیک (Genetic Engineering)، به حقیقت نزدیک‌تر شده است.

علم رابطه عضو میان گونه‌ای (Xenotransplantation) که بر رابطه بافت و عضو از یک گونه جانوری به گونه‌ای دیگر تمرکز دارد، با کشف متد ادیت ژن «کریسپر» (CRISPR) در چند سال قبلی، پیشرفت‌های چشم‌گیری داشته است و مساله‌های پیشین آن دیگر به بزرگی و سختی قبلی نیستند؛ اخیرا گروهی از محققان موفق به اصلاح ژنتیکی تعدادی بچه خوک و پاک کردن بدن آن‌ها از 25 ویروس پسگرد یا همان رتروویروسی (Retrovirus) که در تمام خوک‌ها وجود دارند، شده‌اند. این رفتار دلیل گسترش احتمال موفقیت‌آمیز بودن رابطه عضو از خوک به انسان می‌شود.

چند سخت بنیادی وجود دارند که قبل از عملی شدن رابطه عضو یا بافت از خوک به انسان، باید برطرف شوند؛ صرف‌ نظر از مشابهت اندازه و ساختار بین عضو های خوک‌ها و انسان‌ها و صلاحیت بالای اعضا این موجود برای جایگزینی ارگان‌های بدن ما، اولین سخت موجود به پس‌زدگی عضو های خوک به وسیله سیستم ایمنی بدن مرتبط می‌شود.

جوزف تِکتور (Joseph Tector) و دیوید کوپر (David Cooper) دو نفر از محققان برجسته و پیشگام عرصه‌ی رابطه عضو از دانشگاه آلاباما در برمینگهام (UAB) هستند که همراه با دیگر پژوهشگران، برای برطرف کردن این سخت تلاش می‌کنند. تکتور و کوپر تا اینجای کار پیشرفت‌های چشم‌گیری در تشخیص ژن‌های بنیادی موجود در بدن خوک‌ها که در سیستم ایمنی انسان ناسازگاری ایجاد می‌کنند، داشته‌اند و توانسته‌اند با بهره برداری از شیوه ویرایشی کریسپر، خوک‌هایی که این ژن‌های بنیادی در آن‌ها سرکوب شده‌اند را بوجود آورند. این دو پژوهشگر اعتقاد دارند که خیلی زود رابطه عضو از این خوک‌های اصلاح ژنتیک شده به انسان، به روش آزمایشی، انجام خواهد شد.

مساله دیگر در مقابل چنین شیوه‌های انتقال بافت، حضور ویروس‌های پسگرد آلوده و خطرناکی با اسم «رتروویروس‌های درون‌زاد خوکی» (PERV) در حیواناتی مانند خوک است؛ PERV باقی‌مانده‌هایی از عفونت‌های ویروسی باستانی هستند که سلامتی خوک‌ها را به اخطار نمی‌اندازند، با اینحال به باور بسیاری انتقال آن‌ها به بدن انسان، علي الخصوص بیمارانی که تحت رفتار اهدای عضو هستند و سیستم ایمنی‌شان برای موفقیت‌آمیز بودن رفتار ضعیف‌تر شده، می‌تواند خطرناک باشد.

علم مهندسی ژنتیک رابطه عضو از حیوان به انسان را ممکن خواهد نمود!

با اینحال دستاورد علمی پژوهشگران کمپانی آمریکایی «ای جنِسیس» (eGenesis) کمک شایانی به حل این سخت کرده است؛ این پژوهشگران با اعمال موفقیت‌آمیز شیوه کریسپر، بچه خوک‌هایی را که هیچ نوع ویروس پسگرد PERV در بدن آن‌ها نیست،‌ پرورش داده‌اند. به طرز دقیق‌تر، در تحقیق انجام‌شده 25 عامل ژنومی که دلیل اکتیو‌سازی رتروویروس‌های PERV می‌شدند، شناسایی و غیر اکتیو شده و امکان بارداری خوک‌ها با جنین‌هایی عاری از این نوع ویروس‌های پسگرد و تولد بچه خوک‌هایی بدون ویروس درون‌زا ممکن شده‌ است.

تاثیر متد کریسپر بر عرصه رابطه اعضا میان گونه‌ای و دیگر شاخه‌های علمی غیرقابل انکار است؛ در ابتدا سال میلادی جاری هم تحقیقی در باب تولید موفقیت‌آمیز کایمرا یا همان آمیژه (Chimera) انسان و خوک به چاپ رسید و فرضیه‌ی رابطه عضو از حیوان به انسان را از آنچه که بود، به حقیقت نزدیک‌تر کرد.

تحقیق پژوهشگران ای جنسیس در ژورنال “Science” به چاپ رسیده است.

امیدواریم اخبار علم و دانش ما مورد استقبال شما قرار گرفته است. با پخش این مقاله دوستان خود را از این خبر جالب با خبر کنید.

منبع