دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

ویدیوی تایم لپس ناسا از کره زمین؛ 20 سال تغییرات فصلی را در 2 دقیقه و نیم تماشا کنید

فایل تصویری تایم لپس ناسا از کره زمین؛ ۲۰ سال تفاوت فصلی را در ۲ دقیقه و نیم بنگرید

در باره علم و دانش خبری پخش شده مبنی بر این که:

در فایل تصویری تایم لپس ناسا که اخیرا پخش شده، ۲۰ سال تفاوت فصلی را تنها در مدت زمانی کوتاه مشاهده می‌کنیم. این فایل تصویری تایم لپس از کره زمین بسیار زیباست.

با اینکه همگان ناسا را با اسم سازمانی اکتیو در عرصه ماموریت‌های فضایی می‌شناسند، با اینحال از جمله مهمترین بخش‌های مورد تمرکز آن زمین شناسی است. ناسا با همین هدف تعداد فراوانی ماهواره به مدار زمین ارسال کرده است. محتواهایی که در این فایل تصویری تایم لپس ناسا می بینید، از سال ۱۹۹۷ به وسیله ماهواره‌های این سازمان فضایی ثبت شده‌اند.

این سازمان طی مدت لحظه واپسین، ویدیوهای فراوانی را از زمین تهیه کرده است تا زندگی که بر روی آن جاری است را نشان بدهد. ولی باید گفت تایم لپس تازه، بهترین ویدیو در بین آن‌ها است، چرا که طی زمانی کوتاه، مرگ و زندگی در کره زمین در طول دو دهه را نشان می‌دهد. تغییراتی که در طول این ۲۰ سال در اقیانوس‌ها رخ داده است، نمونه دیگری از بخش‌های تامل برانگیز این ویدیو شمرده می‌شود.

ماهواره‌های ناسا همه ساله افزایش و نمو پوشش‌های گیاهی را در قسمت‌هایی از سیاره را ردیابی می‌کنند. این کار در بهار از نیم‌کره شمالی زمین شروع شده و تفاوت فصلی به مرور لحظه با گذر لحظه ثبت می‌شود. مشاهده چرخه فصل‌ها، نحوه رسیدن بهار به زمستان و شروع مجدد بهار، اصلی‌ترین جذابیت این فایل تصویری تایم لپس ناسا است.

ناسا از سال ۱۹۷۰ فعالیت‌های مرتبط به علم زمین‌شناسی را شروع کرد، با اینحال تنها طی ۲۰ سال قبلی به طرز مستمر پیگیر آن بوده است. ظهور سنسورهای SeaWiFS در سال ۱۹۹۷ که برای جمع‌آوری معلومات بیولوژیکی اقیانوس‌های جهان کاربری دارند، آغازی بر این فعالیت گسترده بود. به خاطر داده‌هایی که از این سنسورهای درون ماهواره‌ها به دست می‌آمد، محققان قادر شدند بر روی جنگل‌ها، تولیدات کشاورزی، ماهی‌گیری و بخش وسیعی از تغییراتی که در تمامی کره زمین رخ می‌دهد نظارت داشته باشند.

فایل تصویری تایم لپس ناسا

نظارت دقیق بر روی چگونگی تفاوت فصلی، به علاوه از طرف دیگر به محققان کمک کرد دقیق‌تر رسم گرم شدن کره زمین و تاثیرات آن را دنبال کنند. گسترش دمای سیاره باعث شده در قطب شمال ماده سبز بیشتری مشاهده شود. اکنون درختچه‌ها از محدوده اصلی خود فراتر رفته و بسیار گسترش یافته‌اند.

هدف اصلی انتشار فایل تصویری تایم لپس ناسا ، نمایش زنده بودن زمین و نفس کشیدن آن است، با وجود این فعالیت‌های انسانی و صنعتی روز به روز آن را بیشتر تخریب می‌کند. با استناد به ابتدا و انتهای ویدیو، می‌توان تخریب کره زمین طی دو دهه واپسین را به خوبی مشاهده کرد.

فایل تصویری تایم لپس ناسا

امیدواریم اخبار علم و دانش ما مورد استقبال شما قرار گرفته است. با پخش این مقاله دوستان خود را از این خبر جالب با خبر کنید.

منبع