دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

فلفل تند و تاثیر آن بر مغز و بدن انسان (گجت تی وی)

فلفل تند و تاثیر آن بر مغز و بدن انسان (گجت تی وی)

در باره علم و دانش خبری پخش شده مبنی بر این که:

بسیاری از ما به خوردن فلفل تند و اثری که بر روی بدنمان می‌گذارد، علاقه داریم. آیا می‌دانید فلفل تند از لحاظ علمی چه اثری بر روی مغز و بدن انسان می‌گذارد؟

فلفل تند با فریب مغز شما دلیل می‌شود که احساس کنید دهانتان دچار سوختگی شده است؛ با اینحال در حقیقت فلفل تند هیچ مدلی دما و گرمایی ندارد پس دلیل چیست ؟

این واکنش، که از ترکیب ماده ای شیمیایی درون فلفل تند با اسم کاپسییسن (capsaicin) و نورون های عصبی به اسم TRPV1 است؛ بوجود می آید.

TRPV1 که وظیفه درک درد و سوختگی در دهان و بدن شما را دارد، به سوختگی واکنش داده و پیغام اخطار به مغر شما ارسال می کند. کاپسییسن (capsaicin) اگر با TRPV1 ترکیب شود اثری بر روی آن میگذارد که سوختگی نیز همان تاثیر را خواهد داشت؛ سپس بدن شما به مصرف فلفل تند واکنش نشان می دهد چرا که پیامی دریافت کرده، مبنی بر سوختگی در قسمت دهان شما؛ حال بدن با عرق کردن، قرمزی صورت، آبریزش بینی و اشک ریختن تلاش بر پایین آوردن دمای خود می کند؛ بعد از بلعیدن فلفل تند کاپسییسن (capsaicin) وارد سیستم گوارشی شده و با گیرنده های بیشتری ترکیب می شود.

در صورت مصرف فلفل های بشدت تند امکان دارد در گلوی خود تاول بزنید، رفلاکس معده داشته باشید و دچار شوک آنفیلاکسی (anaphylactic) شده و غش کنید.

حال پرسش اینجاست چرا فلفل تند مصرف میکنیم؟

بعد از مصرف فلفل تند، مغز در بدن اندورفین (endorphin) و دپامین (dopamine) ترشح می کند. از ترکیب این دو ماده شیمیایی احساس سرخوشی و نشاط مانند حس بعد از اندکی دویدن و ورزش کردن به شما دست می دهد.

جالب است که بدانید شما قادر اید با مصرف زره زره فلفل های تند در گذر لحظه آستانه صبر خود را گسترش دهید.

امیدواریم اخبار علم و دانش ما مورد استقبال شما قرار گرفته است. با پخش این مقاله دوستان خود را از این خبر جالب با خبر کنید.

منبع