دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

مأموریت لیزری آژانس فضایی اروپا

برای علاقه مندان به اخبار هوا و فضا خبری تکمیل کرده ایم :

آژانس فضایی اروپا که با اسم اختصاری ESA شناخته می شود برنامه ریزی شده است تا حدود ۲۰ سال آتی مأموریت فضایی لیزری تازه ای را به منظور پیشرفت مأموریت های فضایی شروع نماید.

طبق خبرهایی که در شبکه های اینترنتی پخش شده است، مأموریت فضایی لیزری آژانس فضایی اروپا که به LISA مشهور است برنامه ریزی شده است به منظور پیشرفت مأموریت های فضایی این آژانس فضایی ظرف مدت ده سال آتی انجام شود. به گفته ESA این مأموریت یکی از بزرگترین مأموریت های فضایی است که تا اینجای کار انجام شده است از آنجاییکه در این مأموریت محققان می توانند تست های فراوانی از نمونه بررسی امواج گرانشی زمینی را فضایی خارج از زمین انجام دهند و ی توانند به یافته هایی دست یابند که تا به این لحظه به آن ها دسترسی نداشته اند.

به گفته یکی از محققان آژانس فضایی اروپا، هنوز هیچ نظری در خصوص  اینکه محققان در این مأموریت به چه یافته های دست پیدا خواهند کرد در بین دانشمندان این آژانس نیست با اینحال چیزی که واضح و واضح است این است که در این مأموریت فضایی محققان قادر خواهند بود تا به نزدیک ترین فاصله خود با خطی که فیزیک گرانش را از فیزیک کوانتوم جدا می کند، برسند.

در حقیقت این مأموریتی می تواند بر روی یافته های سال قبلی محققان و آنچه آلبرت اینشتین فیزیکدان برجسته تقریبا یک قرن پیش در خصوص امواج گرانشی در ساختار فضا درمقایسه با لحظه از یکسری انفجار های بوجود آمده اند مهر تأییدی قرار دهد. به نظر می رسد مأموریت فضایی LISA بتواند با اسم اصلی ترین مأموریت در کشف مدارکی برای تائید این ادعا را بسیار تأثیر گذار و کمک کننده باشد. در مأموریت فضایی LIGO محققان موفق به کشف امواجی با فرکانس بین ۱۰HZ تا ۱۰۰۰HZ شده اند و به نظر می رسد در مأموریت لیزا محققان قادر باشند امواجی با فرکانس ۰٫۱ mHz تا ۱Hz را شناسایی کنند.

با اینحال در خصوص نحوه انجام چنین مأموریتی، محققان توضیحاتی معرفی کرده اند که پیشتر به آن ها می پردازیم.

هدف ESA در این مأموریت ارسال سه ماهواره یکسان است که برنامه ریزی شده است مسافتی تقریبا ۵۰ میلیون کیلومتر از زمین را بپیمایند.

هر ماهواره در فاصله ۲٫۵ میلیون کیلومتری زمین از بقیه ماهواره جدا شده و مسیر مثلثی شکلی را خواهد پیمود. رابطه میان این ۳ ماهواره از طرق اشعه لیزر بر قرار خواهد شد.

با اینحال محققان در این برنامه قادر خواهد بود کوچک ترین حرکت ذرات نور را مشاهده کنند و امیدوارند که قادر باشند مواردی از نظریه فضا_زمان را که ناشی از برخورد سیاهچاله ها یا دیگر اتفاق های فضایی را شناسایی کنند. هم اینک موضوعات مرتبط به امواج گرانشی زمین از نمونه داغ ترین موضوعات در عرصه علوم فضایی و فیزیک است که از سال ۲۰۱۳ تا اینجای کار محققان فراوانی به آن توجه نمایش داده اند. با اینحال مأموریت LISA یکی از بزرگترین این مأموریت ها خواهد بود.

دیوید شومیکر یکی از دانشمندان موسسه MIT در عرصه فیزیک نجومی در عرصه آمادگی LISA برای انجام این مأموریت خاطر نشان کرده است که LISA در بهترین موقعیت قرار دارد و از لحاظ آمادگی بطور کلی تکمیل است.

این مأموریت با اسم یکی از ۳ مأموریت بزرگی که است که تا به این لحظه به وسیله ESA انجام شده است. با این وجود اخبار پخش شده از جانب ESA  در روز سه شنبه قبلی تنها محدود به معلومات و اخبار LISA نبوده است.

در این اخبار در خصوص دیگر برنامه های علمی به تصویب شده در این موسسه نیز صحبت شده است که از آن جمله می توان به برنامه های علمی PLATO و مأموریت برای رصد ستارگان و سیاره ها و بررسی ها گسترده در خصوص آن ها اشاره نمود. به نظر می رسد مأموریت PALATO تا سال ۲۰۲۶ شروع شود. این مأموریت به منظور بررسی و مشاهده هزاران ستاره درخشان در گستره عظیمی از آسمان برنامه ریزی شده است انجام شود.

یکی از مأموریت های PLATO تحقیق در عرصه چگونگی خاموش شدن ستاره ها و یا به اصطلاح ناپدید شدن نور ستارگان است. به علاوه از طرف دیگر این امیدواری می باشد در این مأموریت سیاره های بیشتری کشف شود.

هم اینک مسیر یاب LISA که در حقیقت با اسم صدرنشین LISA شناخته می شود، در حال بررسی نیازهای ابتدایی LISA برای انجام مأموریت های خود است. هم اینک این برنامه در مرحله برنامه ریزی خود قرار دارد و برنامه ریزی شده است در سال ۲۰۳۴ مأموریت خود را شروع کند.

به نظر می رسد هنوز موارد فراوانی می باشد که قبل از شروع مأموریت LISA، دانش پژوهان موسسه ESA باید در خصوص آن بررسی ها ضروری را انجام دهند.

اگر این خبردرباره هوا و فضا جالب است آنرا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک