دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

معرفی 5 تکنولوژی برتر که به زودی زندگی ما را متحول خواهند کرد - 0

معرفی 5 تکنولوژی برتر که خیلی زود زندگی ما را متحول خواهند کرد

در باره علم و دانش خبری پخش شده مبنی بر این که:

با شرایطی که می‌دانید، پیشرفت هر روزه تکنولوژی، تاثیر مستقیمی بر زندگی انسان دارد. در اینجا 5 تکنولوژی برتر را معرفی می‌کنیم که زندگی ما را متحول خواهد نمود.

امروزه، کمپانی‌های صدرنشین در عرصه علم و تکنولوژی به برنامه فرضیه‌های متفاوتی دست می‌زنند که تا چند سال قبل، برای انسان‌ها از قبیل رویا بود! انبارهای شناور، ماشین های خودران، خدمات بهداشتی‌های هوشمند و … از نمونه فرضیه‌هایی هستند که تصور آنان نیز بسیار مهیج کننده است. آیا این فرضیه‌ها به طرز ویژه، منحصر به فیلم‌های علمی و تخیلی هستند و یا خیلی زود آنان را در جهان حقیقی نیز تجربه می‌کنیم؟ تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است و طولی نخواهد کشید که زندگی روزمره ما نیز شبیه به فیلم‌های تخیلی اداره شود!

با استناد به این شرایط سوالی که مطرح می‌شود این است که کدام یک از این تکنولوژی‌ها، یک تغییر بنیادی و مفید را ایجاد می‌کنند؟ با استناد به پیشرفت‌های واپسین و روند موجود، پنج خلاقیت می باشد که واقعا می‌تواند آتی را متحول کند.

نگرشی بر 5 تکنولوژی برتر و موثر بر زندگی آتی انسان

1- خانه‌ های هوشمند

بسیاری از لوازم خانگی حال حاضر، توانایی اتصال به شبکه جهانی وب را دارا هستند. با اینحال روند حال حاضر، با فرضیه پیشرو خانه‌های هوشمند اختلاف بسیاری دارد.

یک ابزار سنجش و اندازه‌گیری هوشمند، تنها توانایی دارد به مردم نحوه مصرف انرژی را نمایش دهد. در چنین شرایطی ست که که یک تلویزیون هوشمند، می‌تواند این وسیله خانگی را با شبکه شبکه جهانی وب ترکیب کند و قابلیت ها گسترده‌تری را در اختیارش قرار دهد.

به طرز شبیه به، سیستم‌های روشنایی هوشمند، قفل‌های از راه دور برای درب منزل و یا سیستم‌های هوشمند کنترل گرما، با معرفی اپ‌های تلفن هوشمندی، انسان را قادر می‌سازند بسیاری از کلیدهای کنترلی را کف دستان خود در دست بگیرد.

با اینحال تکنولوژی حال حاضر به سرعت در حال حرکت به سوی نقطه‌ای است که می‌تواند ضمن بهره برداری از اطلاعات و رابطه اینترنتی موجود، از جانب استفاده کننده تصمیم‌گیری کند.

برای اینکه چنین تفاوتی ملموس باشد، ضروری است که تکنولوژی ضروری در پس عرصه مسئله مخفی باشد. فرض کنید که ماشین لباس‌شویی شما، بتواند نوع لباس‌های قرار داده شده را تشخیص دهد و متناسب با آن، برنامه خوبی را برای شستشوی آنان بنا نهاد. حتی این ماشین لباس‌شویی می‌تواند در عده ای موارد، به شما اخطار دهد که از شستشوی لباس‌های رنگی با همدیگر خودداری کنید!

نکته حائز ارزش این است که تکنولوژی بتواند درک خوبی از فعالیت‌های هر روزه مردم داشته باشد. با شناسایی دقیق این خصوصیت‌ها، تکنولوژی موجود هیچگاه به یک مهمان ناخوانده در منزل مردم مبدل نخواهد شد؛ چرا که مزیت بهره برداری از این تکنولوژی‌ها بسیار بیشتر از نبود آنان است.

از این جهت، خانه‌های هوشمند یکی از موارد موجود در لیست 5 تکنولوژی برتر آتی قرار می‌گیرد. امروزه تامین‌کنندگان انرژی الکتریکی، هزینه‌ قبض‌های پرداختی برای مشترکین کم مصرف را کاهش می‌دهند. با اسم مثال، یک ماشین لباس‌شویی هوشمند می‌تواند ضمن بهره برداری از انرژی خورشیدی و با روشن شدن اتوماتیک از روش شبکه جهانی وب، در مصرف انرژی الکتریکی صرفه‌جویی کند. به علاوه از طرف دیگر فریزرهای هوشمند این توانایی را دارند که در بعدظهرهای آفتابی، برای چند دقیقه خود را خاموش کنند تا در اوج لحظه مصرف، تقسیم انرژی به خوبی صورت گیرد.

نگرانی عمده در این عرصه، امنیت ابزار‌ها است. ابزار‌های وصل به شبکه جهانی وب در معرض حملات سایبری قرار دارند و یکی از جدی ترین مساله‌های چنین سیستم‌هایی، تامین امنیت آنان به شمار می‌رود. خانه انسان، محلی است که می‌بایست در آن احساس امنیت بیشتری داشته باشیم. به منظور موفقیت فرضیه خانه‌های هوشمند، تولید‌کنندگان می‌بایست پیشنهادهایی را برای جلوگیری از این خطرات ایمنی مدنظر خود قرار دهند.

2- منشی مجازی

تکنولوژی برتر

همزمان با اینکه منشی‌ها، نقش‌هایی بسیار حیاتی را در اشتغال بازی می‌کنند، با اینحال بخش بزرگی از ساعات کاری آنان، اغلب صرف انجام کارهای تکراری و در عین‌ حال مرتبط با اشتغال می‌شود. به نظر بسیاری از مردم مشهور جهان تکنولوژی، منشی‌های مجازی قادر اند جایگزینی جدی برای انسان در محل‌های اشتغال باشند. از این جهت باورها بر این است که منشی مجازی، در حقیقت از جمله مهمترین موارد حاضر در لیست 5 تکنولوژی برتر آتی است.

سازماندهی یک نشست ساده را در نظر بگیرید. از این روی، شما با اسم یک منشی می‌بایست مردم خوب را در مرزهای اشتغال تعیین کرده و با آنان رابطه بگیرید. همین روند ساده، یک امر بدیهی است که با عملی شدن فرضیه منشی مجازی، به شکل بسیار ساده‌تری انجام خواهد گرفت.

منشی مجازی، نمونه دیگری از موارد موجود در لیست 5 تکنولوژی برتر است که با فرضیه‌ای جالب، نیاز به منشی حقیقی در کسب و کارها را کمرنگ تولید میکند. امروزه عده ای خدمات‌های آنلاین، قادر هستند موقعیت در معرض بودن مردم را مورد شناسایی قرار داده و بهترین لحظه ملاقات با آنان را نیز در معرض قرار می‌دهند. با اینحال این سیستم‌ها نیز ضعف‌‌های مخصوصا خود را دارند.

امروزه، تلفن‌های همراه و ابزار‌های هوشمند پیشرفت زیادی درمقایسه با نمونه‌هایی از آنان در دهه قبلی داشته‌اند. در آن مرحله، تکنولوژی برای جمع‌آوری معلومات نسبتا کمتر بود و تلفن‌های همراه توانایی‌های محدودی را در دست مردم قرار می‌دادند. به علاوه از طرف دیگر روند جمع‌آوری و پردازش اطلاعات مثل امروز نبود. از این جهت، این احتمال می باشد که طی سال‌های آتی، ماشین‌هایی با قابلیت برنامه‌ریزی دقیق اشتغال، با اسم منشی کسب و کارهای بزرگ انجام وظیفه کنند.

قبلی از این‌ها، نقش منشی مجازی می‌تواند فراتر از برنامه‌ریزی جلسات و سازماندهی اسناد باشد. منشی‌های مجازی قادر اند بهترین تیم‌های ممکن را برای اجرای یک برنامه توصیه کنند تا تمامی کارها به شکلی موثر انجام شود.

با این وجود باید در نظر داشت که جمع‌آوری چنین اطلاعاتی، پیوسته نگرانی‌هایی را در عرصه حریم خصوصی متوجه خود ساخته است. با اینحال نسل جوان حال حاضر، هر دقیقه از زندگی خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارد. از این جهت، به ذهن خطور میکند طولی نخواهد کشید که این نگرانی‌ها خیلی زود برای مردم کمرنگ‌تر شوند.

با اینحال خط قرمز این مسئله کجاست؟ آیا ما باید به معنی «ظهور ماشین‌ها» تکیه کنیم و مردم حقیقی را از مشاغل خود بیکار کنیم؟ در ماحصل بهره برداری از منشی مجازی، دنیایی از ربات‌ها را خواهیم داشت که قسمتی بزرگ از کسب و کارهای مهم را به دست خود گرفته‌اند.

3- پزشکانی با هوش مصنوعی

تکنولوژی برتر

بی تردید ما انسان‌ها در لحظه هیجان انگیزی زندگی می‌کنیم. پیشرفت‌های پزشکی و آتی هوش مصنوعی، آتی‌ای درخشان را برای مراقب‌های بهداشتی به تصویر می‌کشد.

با استناد به این شرایط، سوالی که مطرح می‌شود این است که شما چه احساسی را در باب تشخیص‌های پزشکی به وسیله یک ماشین هوشمند خواهید داشت؟ هم اینک یک کمپانی خصوصی تحت عنوان بابلیون هلس (Babylon Health)، آزمایشی را در پنج دهکده کوچک در لندن به اجرا درآورده که وظیفه دارد به رابطه‌های تلفنی غیر اضطراری، مشاوره‌هایی دلگرم‌کننده را معرفی کند! این تکنولوژی برتر ، جایگزینی جدی برای پزشکان و پرستاران در عرصه تشخیص بیماری‌ها در مراکز بهداشتی به شمار می‌رود.

هوش مصنوعی با بهره برداری از حجم وسیعی از داده‌های آموزشی، پیش نهاد‌های پزشکی مفیدی را به مردم معرفی می‌کند. این تولیدکننده مدعی شده است که دیزاین نهایی این سیستم، پزشکان و پرستاران را از مشاغل خود بیکار خواهد نمود!

در کشورهایی که کمبود پرسنل پزشکی می باشد، این دستاورد می‌تواند به طرز زیادی به بهود موقعیت سلامت کمک کند. با دیزاین این سیستم، پزشکان به جای آنکه مدت لحظه فراوانی را صرف تشخیص بیماری کنند، این کار را به هوش مصنوعی سپرده و تنها به معرفی درمان سرگرم خواهند بود.

آی‌بی‌ام واتسون (IBM Watson)، پلتفرم کلادمدکس (CloudMedx) و تکنولوژی ژنومیک عمیق (Deep Genomics) پزشکان را قادر تولید میکند که درک خوبی از معلومات بیماران یافته و با مطالعه درمان‌های موجود، بیماران را در تصمیم‌گیری‌های آگاهانه یاری کنند.

تعداد بسیاری از اپ‌های موبایل نیز قادر هستند در شکل پزشکانی با هوش مصنوعی برای هر فرد انجام وظیفه کنند. این اپ‌ها، قادر اند داده‌های سلامتی فرد را به کمک سنسورهای موجود جمع‌آوری کرده و فعالیت‌ها و وضعیتی درمانی ایشان را تحت نظر داشته باشند.

بعید نیست که حتی خدمات بهداشتی‌های ما نیز خیلی زود هوشمند شوند! توالت‌های هوشمند قادر اند موقعیت ادرار و مدفوع فرد را به طرز دائم بررسی کند و خطرات مرتبط به بیماری‌های ویژه را به روش بلادرنگ مورد ارزیابی قرار دهد.

در چنین موقعیتی، پذیرش گسترده تکنولوژی هوش مصنوعی در مراقب‌های بهداشتی، می‌بایست با موفقیت از پس نگرانی‌های قانونی بر بیاید. هم اینک، نگرانی‌های بسیاری در باب امنیت معلومات مردم، صحت داده‌های معرفی شده و … در باب اپ‌های سلامتی مطرح است.

به علاوه از طرف دیگر عدم رعایت دستور‌العمل‌ها، نگرانی‌های اخلاقی و انتظارات مردم مبنی بر مدت نگهداری اطلاعات، رابطه، استفاده و … نیز از دیگر نگرانی‌های موجود در باب این سیستم‌ها به شمار می‌روند.

غیر از این، تکنولوژی بهره برداری از شده در این سیستم‌ها می‌بایست به نحوی باشد که در لحظه مطالعه دستورالعمل‌ها از جانب فرد بیمار، احتمال برداشت سوء تفسیر به حداقل مقدار ممکن برسد.

اگر سیستم‌های هوش مصنوعی قادر باشند بر این مساله‌ها غلبه کرده و روشهای تشخیص، شیوه‌های مراقبتی موجود و به علاوه از طرف دیگر روابط پزشک و بیمار را تکمیل کنند، می‌توان انتظار داشت که در آتی‌ای نزدیک، درمان به کمک هوش مصنوعی برایمان امری عادی باشد.

4- ربات‌ های پرستار

تکنولوژی برتر

آیا میتوانید فرض کنید که ربات‌های پرستار نیز یکی از موارد موجود در لیست 5 تکنولوژی برتر باشند؟ نمونه دیگری از تکنولوژی های آتی، ربات‌هایی هستند که وظایف مهم منزل را بر عهده می‌گیرند. برای نمونه، این ربات‌ها قادر اند درب منزل را باز کرده و به مهمانان خوش‌‌آمد بگویند! حتی اگر این ربات‌ها حاوی هزینه بسیار کمی باشند، با اینحال بازهم بسیاری بر این باورند که اختراع چنین ربات‌هایی در بسیاری از موارد به ناکامی ختم خواهد شد.

به نظر شما سودمندی ربات‌های پرستار به چه نحو است؟ بهره برداری از چنین ربات‌هایی برای باز و بسته کردن درب منزل (حتی در صورت پذیرفتنی بودن هزینه)، چندان منطقی و سودمند نیست. با اینحال می‌توان کارایی این تکنولوژی برتر را در مراکز نگهداری از سالمندان به خوبی تصور کند.

این دسته از ربات‌ها، به هوش مصنوعی پیشرفته تجهیز بوده و قادر اند با تشخیص صدا و چهره مردم سالمند، آنان را به این مراکز هدایت کنند. با این وجود دستاوردهای حال حاضر هوش مصنوعی به نحوی‌ است که برای کنترل چنین محیط‌هایی، نیاز به پیشرفت بیشتری دارد. با اینحال نتایج واپسین تا حد بسیاری امیدوار کننده هستند. امروزه نرم‌افزار دیپ‌فیس (DeepFace) فیس بوک، موفق شده است با دقت 97.25 درصد چهره مردم را بدون هیچگونه خطایی تشخیص دهد. این نرم‌افزار، با استناد به آموزش عمیق (Deep Learning) کار می‌کند که در آن، میلیون‌ها شبکه عصبی برای کسب دانش از داده‌های موجود با یکدیگر در رابطه دائم هستند.

5- انبارهای شناور و ماشین های خودران

تکنولوژی برتر

خودروهای خودران ، مسلما یکی از تکنولوژی‌های چشمگیر در حال بررسی از جانب کمپانی‌های بزرگ جهان تکنولوژی هستند. علیرغم اینکه اشتباهات آنها با مرگ و زندگی مردم دست و پنجه نرم می‌کند، با اینحال با این‌حال رانندگی ربات‌ها به نسبت انسان ایمن‌تر است.

این بدان دلیل است که آن‌ها قادر اند داده‌های ضروری خود را از سنسورهای اطلاعاتی جمع‌آوری کنند و پیوسته به محیط اطراف خودرو، دید 360 درجه داشته باشند. به علاوه از طرف دیگر این سنسورها قادر اند به طرز بالقوه با یکدیگر در رابطه باشند تا از وقوع تصادف و ایجاد ترافیک جلوگیری شود.

غیر از اینکه ماشین های خودران را می‌توان با اسم یک وسیله حمل و نقل عمومی مورد بهره برداری قرار داد، امکان بهره برداری از آنان برای کمپانی‌های پستی و یا تحویل اقلام نیز می باشد. بدین ترتیب کمپانی‌های ذکر شده قادر اند ضمن کاهش دادن هزینه‌های خود، کارآمدی بیشتری داشته باشند.

با این وجود به منظور کاربری وسیع این تکنولوژی، پیشرفت‌های بیشتری نیاز است. پیشرفت بیشتر تکنولوژی در این عرصه، توانایی ماشین های خودران در رانندگی بطور کلی مستقل را تکمیل کرده و وجود یک چارچوب قانونی خوب و قابل اطمینان را تعریف می‌کند.

در چنین موقعیتی، تولیدکنندگان مختلف برای تولید اولین اتومبیل خودران با یکدیگر در رقابت هستند. پیش‌بینی‌های صورت گرفته، از معرفی نهایی اتومبیل‌های خودران در یک دهه آتی خبر می‌دهند.

با این وجود باید توجه داشت که پیشرفت در این عرصه، به معنای توقف رانندگی انسان‌ها با وسایل نقلیه نیست. کمپانی آمازون نیز چندی قبل از ثبت اختراع مرتبط به انبارهای شناور خود اطلاع داد که روش تحویل کالاها و تولیدات خود را متحول تولید میکند.

انبارهای شناور ، نمونه دیگری از موارد حاضر در لیست 5 تکنولوژی برتر هستند که یقینا در زمانی بسیار نزدیک به حقیقت خواهد پیوست. پهبادهای آمازون، قادر هستند سفارشات خریداران را در زمانی بسیار کوتاه‌تر درمقایسه با قبل تحویل دهند.

امیدواریم اخبار علم و دانش ما مورد استقبال شما قرار گرفته است. با پخش این مقاله دوستان خود را از این خبر جالب با خبر کنید.

منبع