دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش آخر) - 0

معماهای حل نشده به وسیله علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها نیست (بخش آخر)

خبری در خبرگزاری ها پخش شده است مبنی بر اینکه:

در قسمت‌های پیشین از فهرست معماهای حل نشده به بررسی چندین عدد از باورنکردنی‌ترین پرسش‌های بی‌پاسخی تاریخ، پرداختیم. پیشتر با ما همراه باشید تا چهارمین و تازه ترین بخش از این لیست را مورد بررسی قرار دهیم.

بدون مقدمه به مرور ده مورد آخر لیست می‌پردازیم؛

معماهای حل نشده که هیچ توجیه علمی ندارند (بخش آخر)

۳۱. نورهای فینیکس

این گزینه از لیست معماهای حل نشده رنگ و بویی فرازمینی دارد و کشف آن نسبتا تازه است. نورهای فینیکس (Phoenix Lights) برای بار نخست در ۱۳ مارس ۱۹۹۷، در آسمان شهر فینیکس آریزونا ظاهر شدند. در آن وقت، هزاران نفر ادعا که می‌کردند بیننده این پدیده بوده‌اند، عکس هایی از آن تهیه کردند؛ این عکس ها بعدها به شبکه جهانی وب راه یافت و میلیون‌ها نفر را با نورهای فینیکس آشنا کرد.

دولت آمریکا برخلاف محققان، توضیحی در باب دلیل ظاهر شدن این نورها معرفی کرده است.

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش آخر)

به توجه به اینکه نورهای فینیکس برای مردم زیادی رمزآلود و غیرقابل توجیه‌اند، دولت آمریکا مدعی است که این نورها مرتبط به منورهای هواپیماهای نظامی هستند و به هیچ یوفویی مرتبط نمی‌شود؛ با اینحال مردم بسیاری این ادعا را قبول نمی‌کنند.

با این وجود این تمام مسئله نیست؛ در کمال تعجب، ده سال بعد از دیده این پدیده برای بار نخست، مردم فینیکس ادعا کردند که پدیده‌ای شبیه به به نورهای سال ۱۹۹۷ را در آسمان دیده‌اند. در سال ۲۰۰۸ هم نورهای فینیکس از نو ظاهر شدند و این گزینه از معماهای حل نشده را از آنچه که بود، مرموزتر کردند. ممکن است واقعا بیگانگان فضایی در این مکان بوده‌اند، ممکن است هم هواپیماهای نظامی چنین نورهایی را از خود به جای قرار داده‌اند؛ کسی جواب را نمی‌داند.

 

۳۲. حلقه‌های کشتزار ولتشایر

در سال ۲۰۰۰ اتفاقی در شهر ساکت و آرام ولتشایر (Wiltshire)، در انگلستان رخ داد که هیچ‌کس انتظار آن را نداشت؛ کشف تعدادی حلقه‌های کشتزار (Crop Circles) با ابعاد فوق بزرگ‌، توجه‌ها را به ولتشایر جلب کرد و این شهر را جزو مرموزترین جاهای زمین قرار دارد.

برنامه کشف‌شده که به اسم تریسکلیون (Triskelion) مشهور است، عرضی برابر ۲۳۷ متر داشت و شامل ۴۰۹ حلقه‌ی بدون نقص بود. این پدیده به دلیل‌ی تقارن استادانه‌اش، شکاک‌ترین مردم را هم از رد کردن دخالت نیروهایی ناشناخته و توزیع توضیحی منطقی، باز داشته است.

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش آخر)

چرا موارد شبیه به از حلقه‌های کشتزار جزو معماهای حل نشده نیستند؟

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش آخر)

بسیاری از ما با پدیده‌ی حلقه‌های کشتزار و اشکال بزرگ و متقارن مرتبط به آن‌ها که در مزارع مختلف پیاده شده‌اند، آشنا هستیم. به‌ واسطه‌ی همین معروفیت، تلاش‌هایی برای پیاده‌سازی این اشکال بر زمین‌های زراعی به وسیله کارشناسان صورت گرفته است و این رفتار‌ها تا حدودی رابطه پدیده‌ی حلقه‌های کشتزار با فرازمینی‌ها را نقض کرده است؛ با اینحال در کمال تعجب، تا اینجای کار هیچ مدرکی در تایید اینکه حلقه‌های ولتشایر ساخته‌ی دست بشر بوده‌اند، یافت نشده است.

ضروری به ذکر است که از لحظه کشف حلقه‌های کشتزار ولتشایر تا اینجای کار، موارد مشابهی در جاهای اطراف این شهر گزارش شده که حقیقی بودن آن‌ها به وسیله محققان پایین پرسش رفته است؛ با اینحال بازهم عده‌ی فراوانی که بوجود حیات فرازمینی اعتقاد دارند، پیدایش این پدیده‌ها را به بیگانگان نسبت می‌دهند.

۳۳. چرا چهره‌ی انسان‌ها در موقعیت‌های ویژه، سرخ می‌شود؟

از لحظه داروین تا اینجای کار، دانش پژوهان در تلاش بوده‌اند تا دلیل سرخ شدن چهره‌ی انسان (Blushing) در شرایط احساسی ویژه را بیابند. عده ای بر این باورند که در طول میلیون‌ها سال تکامل، انسان‌ها از این طریق از اضطراب، دروغگویی و خجالت‌زدگی یکدیگر باخبر می‌شدند؛ با اینحال هنوز کسی دلیل اصلی وقوع این پدیده را نمی‌داند؟

ممکن است تا اینجای کار صورت شما سرخ نشده باشد، با اینحال به احتمال قوی سرخ شدن چهره‌ی اطرافیانتان را بیننده بوده‌اید؛ فرد موردنظر که در یک لحظه بطور کلی در شرایط عادی قرار دارد، بعد از یک اتفاق ویژه و تحریک‌کننده به میزان قابل‌توجهی سرخ‌تر می‌شود.

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش آخر)

محققان باور داشتند که دلیل این گزینه از معماهای حل نشده را یافته بودند، با اینحال نظریه‌های آن‌ها نقض شد.

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش آخر)

برای مدت کوتاهی دلیل سرخ شدن صورت مردم کشف شده بود؛ محققان دلیل را هورمون‌هایی می‌دانستند که در موقعیت‌های “Fight or Flight” یا همان «جنگ یا گریز»، ترشح می‌شوند. آن‌ها معتقد بودند که در چنین شرایطی که غریزه کنترل تصویر‌العمل انسان را به دست می‌گیرد، هورمون‌های ترشح‌شده در بدن دلیل قرمز شدن صورت می‌شوند. نکته اینجاست که در صورت صحت چنین نظریه‌ای، کل بدن هم باید همراه با صورت سرخ شود؛ با اینحال با شرایطی که می‌دانیم، تغییر رنگ تنها در صورت اتفاق می‌افتد. پس دلیل اصلی چه می‌تواند باشد؟

۳۴. لوله‌های بایگونگ

در جریان سفر در کوه بایگونگ (Baigong) در ایالت چینگهایِ چین، نویسنده‌ای با اسم بای یو (Bai Yu) مورد بعدی از لیست معماهای حل نشده را کشف کرد. یو در حال جستجو در منطقه بود که غاری توجه ایشان را به خود معطوف نمود؛ ایشان بعد از ورود به غار با سازه‌ای عظیم و لوله‌ای شکل که امروزه با اسم لوله‌های بایگونگ شهرت دارد، مواجه شد.

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش آخر)

با اینحال چه چیزی در باب لوله‌های بایگونگ رمزآلود است؟

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش آخر)

لوله‌های بایگونگ سازه‌ای تشکیل شده از تعداد فراوانی لوله‌ی آهنی است که در داخل زمین فرو رفته‌اند؛ محققان عمر این لوله‌ها را تقریبا ۱۵۰ هزار سال تخمین می‌زنند. با اینکه دلیل وجود این سازه در کوه بایگونگ هنوز یک پرسش بی‌جواب است، خصوصیت‌های آن هم به نوبه‌ی خود، رمزآلود هستند. لوله‌های بایگونگ بطور کلی خالی هستند؛ به این معنا که تا اینجای کار هیچ گیاهی در داخل آن‌ها افزایش نکرده است. ضروری به ذکر است که عدم افزایش گیاهان در بنایی با این قدمت، بسیار نادر است. نکته‌ی قابل ملاحظه دیگر در باب لوله‌های بایگونگ، کوهی است که این لوله‌ها در آن قرار گرفته‌اند؛ کوه بایگونگ هرمی شکل است. با شرایطی که می‌دانیم سازه‌های هرمی شکلی که تا اینجای کار به وسیله بشر کشف شده‌اند، سرشار از سوالات بی‌جواب هستند. ممکن است ارتباطی بین شکل این کوه و راز لوله‌های داخل آن وجود داشته باشد.

۳۵. صدای بلوپ

در تابستان سال ۱۹۹۷، محققان در حال تحقیق و بررسی در اقیانوس آرام بودند که پدیده‌ای باورنکردنی، مسیر بررسی ها آن‌ها را تغییر داد. ماهیت این پدیده در لحظه وقوع نامشخص بود، با اینحال از آنجایی که صدای مرتبط به آن شبیه به به صدای بلوپ (Bloop) بود، این گزینه از معماهای حل نشده با اسم بلوپ مشهور شد.

در مابقی تابستان آن سال، صدای بلوپ چند باز هم هم شنیده شد و هر بار، مدت‌لحظه شنیده شدن آن از یک دقیقه بیشتر بود. دانشمند توانستند به کمک تجهیزاتشان منشا صدا را در اعماق اقیانوس متوجه بشوند، با اینحال معلومات بیشتری در باب این موضوع عجیب در معرض نیست.

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش آخر)

چه تلاش‌هایی برای توجیه علمی صدای بلوپ صورت گرفته‌اند؟

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش آخر)

پیش از هرچیز دانش پژوهان بر این باور بودند که پدیده‌ی بلوپ منشائی ارگانیک دارد، با اینحال به دلیل حجم غیرمعمول صدای مربوطه، حیوان تولیدکننده‌ی صدا می بایست از هر موجود مشهور‌ی دیگری بر روی سیاره، بزرگ‌تر باشد. نظریه‌ای مطرح‌ شده است که شکستن کوه‌های یخی را دلیل رخ دادن چنین پدیده‌ای می‌داند؛ به توجه به اینکه اثبات این تئوری سخت است، تا اینجای کار محتمل‌ترین توجیه معرفی‌شده در رابطه با بلوپ، دلیل وقوع آن را برخورد یخ‌های عظیم با کف اقیانوس می‌داند. با این وجود هنوز قطعیتی در رابطه با این گزینه از معماهای حل نشده نیست.

۳۶. ساکسایوامان

شهر باستانی ساکسایوامان (Sacsayhuaman) که در ارتفاع ۳۶۰۰ متری سطح دریا، در نزدیکی شهر کوزکوی پِرو، قرار گرفته، یکی از معماهای حل نشده باستانی است. این شهر قدمتی هزار ساله دارد و سازه‌های آن جزو قدیمی‌ترین بناهای موجود بر روی زمین هستند. نکته اینجاست که در هزار سال پیش، تمدن مشهور اینکا (Inca) هنوز در پرو وجود نداشته‌ است؛ این تمدن هم بعد از پیدایش، سازه‌های شهر ساکسایوامان را به مردمانی ناشناخته که قبل از خود در آن سرزمین می‌زیسته‌اند، نسبت داده‌اند.

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش آخر)

نکات عجیب فراوانی در باب شهر ساکسایوامان می باشد.

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش آخر)

تلاش محققان بر ممکن کردن جواب برای سوالات متفاوتی که در باب پدیده‌های باورنکردنی مطرح می‌شوند، متمرکز است؛ با اینحال سوالات شهر ساکسایوامان پیچیده‌تر از آنچه که حدسیات می شود، هستند. عمر سازه‌ها و نوع برش‌های صورت گرفته بر روی آن‌ها قابل‌تشخیص‌اند، با اینحال نحوه‌ی تغییر سنگ‌ها، چگونگی محاسبه‌ی محل‌های برش و دقت استفاده شده در برش‌ها که دلیل می‌شود سنگ‌ها مانند قطعات یک پازل عظیم کنار هم چیده شوند، جزو معماهای علمی هستند.

سازه‌های ساکسایوامان در دامنه کوه بنا شده‌اند و عده ای از سنگ‌های استفاده‌شده در آن‌ها بیش از ۱۷۵ تن وزن دارند؛ تغییر چنین سنگ‌های بزرگی در آن وقت و بدون ابزارهای پیشرفته، حدودا غیرممکن بوده است. از طرف دیگر، تمامی سازه‌ها پایدارند و در عین نبود هیچ نوع ملات به اشتراک سنگ‌ها، مدتی طولانی است که از جای خود تکان نخورده‌اند.

با این مطالب مطرح شده، چه افرادی توانسته‌اند شهر ساکسایوامان را بنا کنند؟ آیا فرازمینی‌ها در این پدیده‌ی چشمگیر دخالت داشته‌اند و یا معمارانی با سفر در لحظه، سازه‌هایی این چنینی را بنا کرده‌اند؟ ممکن است هم خدایان تمدن‌های باستان به مردمان ساکسایوامان در این امر کمک کرده باشد.

۳۷. کفن تورین

کفن تورین (Shroud of Turin) برای مسیحیان تمامی جهان، پارچه‌ای مقدس شمرده می‌شود و برای محققان هم یکی از معماهای حل نشده است. این شیء باستانی پارچه‌ای قدیمی با نقشی از صورت و بدن یک مرد است که در کلیسایی در شمال ایتالیا، نگهداری می‌شود. این باور می باشد که کفن تورین همان پارچه‌ای است که عیسیِ ناصره بعد از به صلیب کشیده شدن در آن دفن شده است؛ عمر این پارچه هم به اولین قرن بعد از میلاد (لحظه زندگی مسیح) برمی‌گردد.

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش آخر)

قدمت نسبت داده شده به کفن تورین معتقدان مسیحی را از حقیقی بودن آن، مطمئن کرده است.

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش آخر)

محققان در تلاش برای روشن‌تر کردن این معمای باستانی هستند؛ با اینحال دینداران بازهم بر روی رابطه آن با بنیان‌گذار مسیحیت پافشاری می‌کنند. با این وجود کشف دانه‌هایی از گرده‌های مرتبط به دریای مرده، منشا این پارچه را به جاهای نزدیک به محل تولد مسیح مرتبط می‌کند.

تا اینجای کار مدرکی مبنی بر تایید یا رد حقیقی بودن کفن تورین معرفی نشده است و تلاش‌ها برای پیدا کردن هویت مردی که برنامه بدن ایشان بر روی پارچه است هم ادامه دارد.

۳۸. چرا برخی مردم چپ‌دست هستند؟

محاسبه نشان می‌دهند که ۱۰ درصد از انسان‌های روی کره زمین، چپ‌دست هستند؛ با اینحال دلیل این پدیده چیست و چرا از هر ۱۰ نفر، تنها یک نفر چپ‌دست به دنیا می‌آید؟ محققان لحظه فراوانی ست که در تلاش برای جواب به سوالات مرتبط به این گزینه از معماهای حل نشده هستند.

این باور می باشد که گرایش استفاده‌ی بیشتر از یکی از دو دست منشائی ژنتیکی دارد؛ با اینحال چگونه می‌شود که یک زوج، بدون وجود هیچ سابقه‌ی خانوادگیِ چپ دستی، کودکی چپ‌دست به دنیا می‌آورند؟ و از آن هم باورنکردنی‌تر، چگونه می‌شود که یک زوج که هر دو چپ‌دست هستند، کودکی راست‌دست به دنیا می‌آورند؟

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش آخر)

چه مردم مشهوری چپ‌دست هستند و آیا ارتباطی بین هوش مردم و دست قالبشان می باشد؟

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش آخر)

به توجه به اینکه درصد کمی از عضو های جامعه چپ‌دست به دنیا می‌آیند، جای تعجب است که چه اندازه از مردم مشهور و موفق، مانند انیشتین، بیل گیتس، باراک اوباما، بیل کلینتون و اُپرا، چپ‌دست هستند. ممکن است هیچ‌وقت دلیل این پدیده‌ی جالب کشف نشود، با اینحال جستجو برای پیدا کردن جواب بازهم ادامه دارد.

۳۹. وال‌ها

معلومات اندک محققان در باب بسیاری از رفتارهای وال‌ها، عده ای از خصوصیت‌های این پستانداران عظیم‌الجثه را جزو معماهای حل نشده قرار داده است.

عکسی که پیشتر می‌بینیم مرتبط به جسد یک وال است که در نزدیکی ساحل، گیر کرده است؛ با اینحال معمای تصویر به سواحل استوایی مرتبط می‌شود که جسد این وال در آن یافت شده؛ دیده شدن وال‌ها در چین مکان‌هایی بسیار غیرعادی است.

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش آخر)

رفتارهای مرموزی که وال‌ها از خود بروز می‌دهند، مدت‌هاست که ذهن محققان را به خود سرگرم کرده است.

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش آخر)

دلیل گم شدن عده ای وال‌ها و سر درآوردن آن‌ها از مکان‌های غیرمعمول، هنوز نامشخص است؛ با اسم مثال در تابستان ۲۰۱۶ یک رسم در جزیره‌ی مشهور لانگ آیلند سوند (Long Island Sound) یافت شد که از محل سکونت اصلی‌اش، بسیار دور بود. رفتار دیگری هم که این پستانداران از خود بروز می‌دهند، آمدن آن‌ها به سطح آب است که به توجه به تئوری‌های مطرح‌شده در باب این رفتار، هنوز دلیل اصلی بروز آن ابهام آمیز است.

۴۰. شهر گمشده‌ی آتلانتیس

و با اینحال مورد آخر از لیست معماهای حل نشده مرتبط به شهری مشهور و گمشده با اسم آتلانتیس (Atlantis) است. افلاطون، فیلسوف یونانی، اولین کسی بود که در نوشته‌هایش اشاره‌هایی بوجود این شهر گمشده کرده بود؛ با اینحال به چه نحو امکان دارد که شهری بطور کلی ناپدید شود؟ در طول تاریخ شهرهای متفاوتی وجود داشته‌اند که به انحطاط کشیده شده و ناپدید شده‌اند؛ آیا امکان دارد که شهر آتلانتیس هم جزو این موارد بوده باشد؟ این امکان می باشد، مخصوصا که اخیرا شواهدی از حقیقی بودن این شهر، کشف شده است.

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش آخر)

عکس ها ماهواره‌ای، تصویر‌هایی از مکان ممکن شهر آتلانتیس را در دست علاقه‌مندان قرار داده‌اند.

معماهای حل نشده توسط علم که هیچ توجیهی برای آن‌ها وجود ندارد (بخش آخر)

ممکن است این پرسش در ذهنتان شکل گرفته باشد که مکان ممکن شهر آتلانتیس، کجاست؟ شواهدی وجود دارند که محل قرارگیری این شهر را در اطراف اسپانیا تخمین می‌زنند؛ این شواهد وقوع سیل در سال‌های بین ۸۰۰ تا ۵۰۰ قبل از میلاد را دلیل ناپدید شدن آتلانیس معرفی می‌کنند.

با این وجود مکان‌های ممکن دیگری هم به این شهر عجیب نسبت داده شده‌اند؛ در عده ای از اسناد باستانی ادعا شده که آتلانتیس حدودا هم وسعت با کشور ایرلند بوده و مکان تقریبی آن هم در نزدیکی این منطقه بوده است. عده‌ای هم کشور باهاما (Bahamas) را محل قرارگیری این معمای علمی می‌دانند. در چنین موقعیتی، حقیقی بودن شهر آتلانتیس و مکان آن بازهم رازی نهفته است.

به انتهای لیست معماهای حل نشده رسیدیم. این لیست تنها به بررسی پدیده‌های کشف‌شده به وسیله محققان می‌پردازد؛ مطمئنا معماهای بی‌شماری در تمامی کهکشان وجود دارند که هنوز مورد استقبال این بخش سخت‌کوش و تلاشگر جامعه قرار نگرفته‌اند؛ با اینحال باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که، می‌توان اطمینان داشت که کشف پدیده‌های باورنکردنی و غیرقابل توجیه دلیل دلسردی محققان نخواهد شد و آن‌ها را در راه تلاش برای روشن‌تر کردن مسیر در مقابل بشریت، متوقف نخواهد کرد.

امیدواریم این نوشته مورد توجه خوانندگان محترم دیجیلند واقع شود. اگر دوست دارید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع