دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

نحوه تماشای خورشید گرفتگی و ثبت تصویر از آن با تلفن های همراه هوشمند

در باره علم و دانش خبری پخش شده مبنی بر این که:

چیز فراوانی به خورشید گرفتگی نمانده است، پیرامون تماشای این واقعه و تصویر‌برداری از آن با بهره برداری از تلفن های همراه هوشمند نکاتی می باشد که باهم بررسی می‌کنیم.

روز دوشنبه 21 آگوست (30 مرداد) ساکنان آمریکای شمالی بیننده پدیده ستاره شناسی کمیابی به اسم خورشید گرفتگی کامل هستند؛ در این واقعه ماه به طرز کامل خورشید و تاج خورشیدی آن را می‌پوشاند. خورشید گرفتگی کامل (Total Eclipse) تنها برای ساکنان ساحل لینکولن، اورگان تا چارلستون و کارولینای جنوبی قابل دیده است، گرچه در نقاط دیگر هم می‌توان بخشی از این پدیده را مشاهده کرد. مطمئنا تعداد فراوانی از شما در این لحظه به سوی موبایل هوشمند خود می‌روید و می‌خواهید این لحظات را ثبت کنید.

کمپانی اپل اخیرا تایید کرده که مصرف کنندگان آیفون قادر اند از اتفاق خورشیدگرفتگی تصویر بگیرند، با اینحال این انتهای مسئله نیست. به گفته تیم کوپرتینو اگر تصمیم گرفته اید با بهره برداری از موبایل هوشمند خود یک مستند از این موضوع تهیه کنید:

همین اکنون گوشی خود را به سوی خورشید گرفته و از آن تصویر و فیلم تهیه کنید، خیالتان راحت باشد که دوربین گوشی شما آسیب نمی‌بیند، این امکان پیرامون خورشید گرفتگی هم به همین صورت می باشد.

لنز استفاده شده در دوربین تلفن های همراه هوشمند بسیار کوچک است، گوشی‌های ال جی لنزهایی با دیافراگم f/1.6 هم دارند و بیشترین نور به درون آن‌ها وارد می‌شود، غیر از این فیلترهای فراوانی درون دوربین می باشد تا از ورود نور زیاد جلوگیری کنند. اکثریت مردم گزینه اتوماتیک دوربین را انتخاب می‌کنند و از این حیث نرم‌افزار موجود در گوشی کم‌ترین لحظه شاتر را با استناد به نور ضروری محیط انتخاب می‌کند. در چنین موقعیتی بدون رفتن سر وقت دوربین‌های DSLR و برای تهیه بهترین عکس ها با بهره برداری از گوشی هوشمندتان میتوانید راهنمای پایین را پیگیری کنید:

  1. عینک ویژه خورشید گرفتگی تهیه کنید (نه عینک دودی!)

اگر قصد ندارید به قرنیه چشم خود آسیب وارد کنید می بایست از عینک ویژه استفاده کنید. از آن‌جا که اکثر عینک‌های جعلی مطابق با استاندارد ایزو 12312-2 نیستند خوب است که قبل از تهیه عینک خوب به سایت انجمن ستاره‌شناسان آمریکا مراجعه کنید و فهرست عینک‌های خوب را ﺗﺠﺰﻳﻪ و ﺗﺤﻠﻴﻞ کنید.

2. برای گوشی هوشمندتان هم از این عینک‌های ویژه تهیه کنید

با این‌که از لحاظ تکنیکی دوربین گوشی شما بدون این عینک آسیب نمی‌بیند با اینحال بهره برداری از یک فیلتر برای دوربین نتیجه نهایی را بسیار دلچسب تولید میکند. اگر برای دیوایس آیفون یا اندرویدی خود یک فیلتر مانند همان عینکی که بر چشم می‌گذارید تهیه کنید عکس ها نهایی شما دقیق‌تر از آب در می‌آیند و میتوانید پدیده خورشید گرفتگی را بدون روشنایی بسیار برای خود ثبت کند.

3. از پایه نگاه‌دارنده استفاده کنید

باید قبل از شروع اتفاق زاویه و مکان دوربین خود را تنظیم کنید، از آن‌جا که این پدیده تنها در طول 2.5 دقیقه رخ می‌دهد برای تهیه تصویر خوب باید مکان و زاویه دوربین، عینک و فیلتر خوب و انگشتان شما برای تصویر‌برداری تکمیل باشند.

4. فیلتر خورشیدی یا عینک ویژه را جلوی دوربین گوشی خود قرار دهید

این کار را باید قبل از شروع واقعه انجام دهید تا خیالتان از این بابت راحت شود و در لحظه شروع روند خورشید گرفتگی درگیر انجام آن نشوید. نور صحنه شما مانند نوری است که به لحظه غروب خورشید می‌بینید پس حالت کم نور دوربین گوشی را از بخش تنظیمات انتخاب کنید.

همین، در لحظه شروع اتفاق خورشید گرفتگی 21 آگوست میتوانید از تمامی توانایی‌های دوربین خود استفاده کنید، تنها بیاد داشته باشید که برای چشمان‌تان و دوربین گوشی، عینک و فیلتر خوب تهیه کرده باشید.

امیدواریم اخبار علم و دانش ما مورد استقبال شما قرار گرفته است. با پخش این مقاله دوستان خود را از این خبر جالب با خبر کنید.

منبع