دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

نگاهی به پروژه Treble و آینده آپدیت های اندرویدی

نگاهی به برنامه Treble و آتی آپدیت های اندرویدی

از اخبار تکنولوژی خبرگزاری ها گفته اند که:

یکی از مشکلاتی که اغلب مصرف کنندگان اندروید از آن شکایت دارند، رسم کند معرفی آپدیت از جانب تولید کنندگان و بدتر از آن توقف کامل این روند طی یک یا دو سال است. اکنون با اینحال نهایتا بدین شکل مطرح شده است که بعد از چندین و چند سال گوگل با معرفی «Project Treble» قصد تغییر این روند را دارد.

این برنامه که بهمراه اندروید اوریو معرفی شده تفاوت عمده ای را در معماری فریم ورک سیستم عامل ایجاد کرده و هدف از آن معرفی سریعتر بروزرسانی ها به تولیدکنندگان است.

برنامه Treble را به جرات می توان یکی از بزگترین تفاوت بوجود آمده در اوریو دانست با اینحال آنچه مصرف کنندگان از آن غافل مانده اند اثری است که این خدمات بر آتی اندروید خواهد گذاشت.

چرا به برنامه Treble نیاز داریم؟

با شرایطی که گفتیم یکی از دغدغه های اصلی مصرف کنندگان اندروید سرعت پایین انتشار بروزرسانی و توقف سریع معرفی آنها است، همزمان با اینکه مصرف کنندگان آیفون تا چند سال از بروزرسانی های اپل برخوردار می شوند.

از طرف دیگر عده ای از موبایل های میان رده و اقتصادی اندروید از نعمت دریافت ورژن های تازه اندروید بی سود هستند.  با اینکه عدم دریافت عده ای قابلیت ها جانبی ورژن های تازه اندروید مایه تاسف است، با اینحال نگرانی اصلی بروز نشدن قابلیت های ایمنی موبایل است.

با گسترش نقش تلفن هوشمند ها در تراکنش های مالی و انتقال داده های شخصی و کاری، پیاده سازی روشهای ایمنی به روز در آنها ارزش بیشتری یافته است.

معماری اندروید قبل از اوریو (چپ) و بعد از آن

ولی باید گفت در این عرصه تنها نمی توان تولیدکنندگان را مقصر دانست چرا که مساله اپدیت کند اندروید به شیوه برقراری رابطه لایه های نرم افزاری با سخت افزار موبایل هم مرتبط می شود.

به عبارت دیگر برای اجرای اپ ها در CPU یا بهره برداری از دوربین، سیستم عامل می بایست از روش «لایه انتزاعی سخت افزار» (HAL) با سخت افزار رابطه برقرار کند. این لایه انتزاعی در سطح پایین و بدون وابستگی به سیستم دیزاین شده بنابرین اپ های مختلف می توانند با انواع سخت افزار استفاده شده در موبایل و فارغ از تولید کننده آنها سازگاری داشته باشند.

در پایین این لایه کرنل لینوکس قرار گرفته که سخت افزار در دست به برقراری رابطه بین HAL و قطعه مورد نظر در موبایل را مدیریت می کند. ذکر این نکته در اینجا حائز اهمیت است کرنل بخشی از یک سیستم عامل است که دستورات ورودی – خروجی را از لایه اپ دریافت کرده و به آنها اجازه می دهد با سخت افزار رابطه برقرار کنند.

سخت اندروید نوقا و ورژن های قبل از آن این است که بین کد سخت افزار سطح پایین فروشنده و کد سیستم عامل AOSP سطح بالاتر که گوگل آنرا پیشرفت می دهد هیچ تفاوتی نیست.

به عبارت دیگر فروشنده در هر بروزرسانی ناچار است بخش های متعددی از کد اندروید را اپدیت کند. غیر از این تولیدکننده هایی از قبیل سامسونگ و الجی باید منتظر معرفی بروزرسانی های سخت افزاری از جانب تولیدکنندگان قطعاتی از قبیل پردازشگر هم بمانند.در کمال تاسف اندروید با سخت افزار سطح پایین سازگاری چندانی ندارد و با هر تغییر باید کدهای آن را بطور کلی بهنیه سازی کرد که به لحظه، هزینه و آزمایشات فراوانی نیاز دارد.

اکنون با اینحال گوگل از روش برنامه Treble تصمیم گرفته است چارچوب سیستم عامل اندورید را از مسائل مرتبط به کد سخت افزار فروشنده جدا کرده و امکان بروزسانی سیستم عامل بدون پیکربندی مجدد بخش های مرتبط به سخت افزار را ممکن کند.

در چنین موقعیتی تولیدکنندگان هنوز در جستجوی اضافه کردن توانایی ها و خصوصیت های سخت افزاری و نرم افزاری خود هستند که دلیل گسترش لحظه پیشرفت و تست می شود.

ولی باید گفت Treble بار سنگینی را از دوش فروشنده ها و تولیدکننده های سخت افزارها به ویژه پردازشگر ها برخواهد داشت.

بروزرسانی تازه به چه نحو معرفی می شوند؟

با شرایطی که می دانید اندروید بر پایه کرنل لینوکس پیشرفت داده شده است، ولی باید گفت برای تغییر نحوه برقراری رابطه در اندروید باید تفاوت مهمی در کارکرد کرنل پیاده سازی می شد. در اندروید اوریو برای حل مساله لایه انتزاعی سخت افزار، زیرسیستم های سخت افزاری مانند صدا، دوربین و غیره را از هم جداسازی کرده است.

موبایل های اندروید سازگار با Project Treble تا شش سال بعد از معرفی هم بروزرسانی های مهم را دریافت خواهند کرد

این تقسیم بندی تازه رابط کاربری بین HAL و مصرف کنندگان را واضح می کند. اکنون حدود 60 رابط کاربری رسمی برای اجزای مختلف سخت افزار می باشد که با اسم HIDL شناخته می شوند.

با جداسازی رابط مصرف کنندگان و HALها، امکان جایگزینی فریمورک بی توجه به بازسازی HAL ممکن می شود. پیشرفت دهندگان به منظور بروزرسانی ابزار هایی که از اندروید 7 و ورژن های پایینتر از آن استفاده می کنند، می توانند HAL های قبلی و حال حاضر را در یک رابط کاربری HIDL معرفی کنند.نکته مهم دیگر این است که در Project Treble خدمات رسانی طولانی مدت کرنل لینوکس از 2 به 6 سال گسترش یافته است. به عبارت دیگر موبایل های اندروید سازگار با Project Treble تا شش سال بعد از معرفی هم بروزرسانی های مهم را دریافت خواهند کرد. قبل از این یک موبایل اندروید در بهترین حالت تا یک یا دو سال بعد از معرفی بروزرسانی ها را دریافت می کرد.

اجرا Project Treble مستلزم هم کاری تولیدکنندگان است و بعد از تکمیل سازی کامل این برنامه، فروشندگان بی توجه به تغییر کدهای مرتبط به سخت افزار می توانند بروزرسانی های گوگل را مستقیما در دست مصرف کنندگان قرار دهند.

همه موبایل هایی که از نوقا به اوریو اپدیت می شوند با برنامه Treble سازگار نخواهند بود

یکی از نکاتی که گوگل بر آن تاکید کرده این است که برنامه Treble در تلفن هوشمند هایی که به روش پیش فرض با اندروید اوریو معرفی می شوند، می باشد. این نکته بدین معنی است که امکان دارد موبایل های بروز شده به اوریو از این خدمات بی سود باشند.

برای نمونه تلفن هوشمند وان پلاس 5T با اندروید نوقا معرفی شد با اینحال حتی در صورت بروزرسانی به اندروید اوریو هم از این خدمات دارا نمی شود. در عین حال گوگل همزمان با معرفی اوریو برای موبایل پیکسل، برنامه Treble را هم به آن اضافه کرد.

برای اطمینان از اینکه سیستم عامل بروز شده با تنطیمات سخت افزار سازگار است، در اندروید اوریو رابط کاربری فروشنده از روش «سری تست فروشنده» (VTS) تائید می شود.

از آنجایی که در برنامه Treble هم بروزرسانی ها به روش مستقیم از روش گوگل معرفی نمی شوند و دست تولیدکننده ها در انجام تفاوت ظاهری و کارکردی در اندروید باز است، امکان دارد انتشار نهایی آنها مدتی طول بکشد.

ولی باید گفت با خارج کردن پیشرفت دهندگان شخص ثالث سخت افزار از این بازی، روش معرفی بروزرسانی ها شتاب بیشتری به خود گرفته و ساده خواهد شد.

نتایج برنامه Treble

از دید استفاده کننده بروزرسانی های نرم افزاری دقیقا مانند سابق و از روش تولید کننده انجام می شوند ولی باید گفت امیدواریم که سرعت انتشار آنها بیشتر شده و در بازه طولانی تری معرفی شوند.

این برنامه برای پیشرفت دهندگان رام های کاستوم هم می تواند خبر خوشی به حساب بیاید چرا که الزامات همراه سازی سخت افزار و نرم افزار را کاهش می دهد.

با پیاده سازی این برنامه تعداد روزهایی که یک پیشرفت دهنده باید صرف پورت کردن AOSP برای یک موبایل حاوی Treble کند، از چند هفته یا ماه به چند روز کاهش پیدا می کند و بدین جهت است که عضو های انجمن XDA از آن استقبال کرده اند.

عده ای پیشرفت هندگان تاکید کرده اند که اکنون یک ایمیج سیستمی را می توان روی موبایل های با پردازشگر های مختلف فلش کرد.

در چنین موقعیتی هم اینک هدف برنامه Treble گسترش سرعت و بازه زمانی انتشار بروزرسانی ها است با اینحال امکان دارد در آتی امکان پیاده سازی اندروید روی محدوده گسترده ای از ابزار ها ممکن شود، با شرایطی که در ویندوز بیننده آن هستیم.

نتیجه گیری

برنامه Treble بسیار نوید بخش به نظر می رسد، با این همه باید در نظر داشت که این برنامه نیز محدودیت های در دست به خود را دارد. در ابتدا آنکه مسئولیت بروز رسانی گجت ها مستقیما متوجه گوگل نیست و در مقابل تولیدکنندگانشان (از نمونه سامسونگ، هوآوی و ال جی) هستند که وظیفه معرفی آپدیت را بر عهده دارند و فاصله این تولیدکننده ها تا گوگل و پیکسل هایش ابدا قابل چشم پوشی نیست.

در مقابل Treble را به نحوی می توان ارتقاء کارایی ساختاری برای سیستم عامل دانست که دیزاین شده تا روش معرفی آپدیت به وسیله تولید کننده ها را سرعت ببخشد. به بیان دیگر گوگل سهم خود را ادا نموده و اکنون فرصت کمپانی های تولید کننده است تا وارد رفتار شوند.

دوم آنکه صرفا موبایل های برخوردار از اندروید اوریو یا ورژن های تازه تر می بایست از برنامه Treble خدمات رسانی کنند و ابزار هایی که از نوقا به اوریو تکمیل شده اند الزامی به خدمات رسانی کامل از آن ندارند، در چنین موقعیتی کمپانی های تولید کننده موبایل می توانند در صورت علاقه این امکان را برای محصولاتشان ممکن نمایند.

هم اینک پیکسل های گوگل، اسنشال فون، میت 9، میت 10، آنر 8 پرو و آنر 9 از Treble خدمات رسانی می کنند

با به خاطر سپردن آنچه گفته شد باید منتظر ماند و دید که کمپانی ها در لحظه معرفی آپگرید اوریو چه وعده ای می دهند. از جهت دیگر بعید نهایتا بدین شکل مطرح شده است که رام های سفارشی سازی شده قادر باشند خدمات رسانی از Treble را برای انبوه ابزار های قدیمی ممکن نمایند چراکه این قبیل سخت افزارها عموما اوپن سورس نیستند.

پس اگر در جستجوی ابزاری هستید که همین اکنون از Treble خدمات رسانی کند قادر اید سر وقت پیکسل های گوگل، اسنشال فون، میت 9، میت 10، آنر 9 و آنر 8 پرو بروید. نکته دیگر آنکه هنوز واضح نیست چه کمپانی هایی در نظر دارند خدمات رسانی از این برنامه را به موبایل های حال حاضر شان بیاورند در چنین موقعیتی که مدلهای برتر سال آتی (آنها که از ابتدا با اوریو معرفی می شوند) خدمات رسانی کامل از  Treble خواهند داشت تا آپدیت ها با کمترین سرعت در دست مصرف کنندگان قرار داده شود.

امیدواریم این نوشته پیرامون تکنولوژی مورد استقبال شما قرار گرفته است.

منبع