دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

نگاهی به 5 شخصیت خونخوار تاریخ ؛ بی رحم‌ترین فرمانروایان جهان چه کسانی بودند؟ - 0

نگاهی به 5 شخصیت خونخوار تاریخ ؛ بی رحم‌ترین فرمانروایان جهان چه افرادی بودند؟

خبری در خبرگزاری ها پخش شده است مبنی بر اینکه:

تاریخ بشریت بی تردید بسیار پیچیده‌تر از آن چیزی‌ست که ما تصور می‌کنیم. با این وجود با استناد بر همین معلومات محدود، با هم نگاهی به 5 شخصیت خونخوار تاریخ خواهیم داشت.

به نظر مورخان، تاریخ بشری بسیار پیچیده‌تر از آن چیزی‌ست که گوشه‌هایی از آن را در کتب تاریخی می‌خوانیم. ولی باید گفت اگر نگاهی به همین مستندات محدود بیندازیم، با شخصیت‌های متفاوتی رو به رو می‌شویم که تا در بیشتر مواقع اسامی آنان در اذهان باقی خواهد ماند. عده ای از آنان افرادی نیک و پرطرفدار در لحظه خود بودند که حتی در عصر امروز نیز عده ای از آنان نقل‌قول‌های ماندگاری را نیز از خود بر جای قبلی‌اند. در مقابل مردم دیگری نیز هستند که اعمال بی‌رحمانه آنان نیز هیچ‌گاه از تاریخ پاک نخواهد شد. در اینجا سعی داریم به اتفاق، نگاهی به 5 شخصیت خونخوار تاریخ بیندازیم.

نگاهی به 5 شخصیت خونخوار تاریخ

1- چنگیزخان مغول (Genghis Khan)

چنگیزخان مغول را با اسم اولین فرد از 5 شخصیت خونخوار تاریخ می‌شناسند! ایشان یک جنگجو و غارت‌‌گر قدیم مغول بود که قبایل عشایری از شمال آسیا را برای تشکیل امپراطوری مغول با خود متحد کرد. در آن وقت، امپراطوری مغول با اسم بزرگ‌ترین امپراطوری در منطقه به شمار می‌رفت. با هدایت و رهبری ایشان با اسم خان بزرگ، مغول‌ها امواج بسیاری از فتوحات را شروع کردند و جاهای تحت سلطه خود را از اروپای شرقی تا اقیانوس آرام و از سیبری تا بین‌النهرین، هندوستان و هندوچین گسترش دادند.

گفته می‌شود که چنگیزخان با اسم بنیان‌گذار امپراطوری مغول که طی سال‌های 1162 تا 1227 میلادی می‌زیست، مسئولیت مرگ 20 الی 60 میلیون انسان را بر عهده داشته که در آن وقت، درصد فراوانی از جمعیت جهان به شمار می‌رفت.

2- آتیلا دِ هان (Attila the Hun)

5 شخصیت خونخوار تاریخ

آتیلا دِ هان قدرتمندترین پادشاهی اروپا در لحظه خود بود که بین سال‌های 395 الی 453 میلادی می‌زیست و در لحظه پادشاهی خود، با اسم «تازیانه خداوند» لقب گرفت.

آتیلا دِ هان در دوران سلطنت خود، از جمله مهمترین دشمنان امپراطوری روم بود که در آخر به دو قسمت تقسیم شد: امپراطوری شرقی در قسطنطنیه (استانبول حال حاضر) و امپراطوری غربی در راوِنا. آتیلا دو بار به بالکان‌ها حمله کرد و سعی داشت روم را بگیرد و بدین ترتیب قسطنطنیه را محاصره کند.

امپراطوری ایشان که «امپراطوری هان» اسم داشت، از آسیای مرکزی تا آلمان حال حاضر و از دانوب تا بالتیک ادامه داشت. به واقع هون‌ها در ناحیه بین رود ولگا و دشت‌های مجارستان می‌زیستند.

مورخان رومی ایشان را یک پارادایم ظلم و ستم، غروب و تخریب توصیف کرده‌اند.

3- الیزابت باتوری (Elizabeth Bathory)

5 شخصیت خونخوار تاریخ

در طول قرن شانزده میلادی، این زن مجارستانی با قتل عام بیش از 650 نوجوان، به «شاهزاده خونین» لقب گرفت. جریان قتل‌ها و وحشی‌گری‌های ایشان به وسیله شاهدان بسیاری بعد از دستگیری باتوری تایید شد. این جریان‌ها، الیزابت باتوری را از قبیل یک قاتل زنجیره‌ای توصیف می‌کنند. ایشان معتقد بود با حمام کردن در خون دختران باکره، می‌تواند جوانی خود را برای مدتی طولانی حفظ کند. با استناد به معلومات موجود، الیزابت باتوری غیر از حمام کردن در خون مردم، بخش‌هایی از بدن آنان را نیز می‌خورد. شاید دوست داشته باشید بدانید که اسم ایشان با اسم نیرومندترین قاتل زن در کتاب گینس نیز به ثبت رسیده است!

4- ایوان مخوف (Ivan the Terrible)

5 شخصیت خونخوار تاریخ

ایوان مخفوف اولین تزار روسی بود. افسانه‌ها می‌گویند که ایشان روحیات خشمگینانه خود را از با آزار و اذیت حیوانات و حتی خردسالان در دوران کودکی شروع کرد! در طول سلطنت، ایشان از تماشای شکنجه شدن دشمنان خود لذت می‌برد. حکومت ایشان حدودا 40 سال به طول انجامید و به این خاطر، طولانی‌ترین دوره سلطنت تزارهای روسی را به خود اختصاص داد.

یکی از بزرگ‌ترین مبارزات نظامی ایشان فتح خانات قازان بود. ایشان این حملات را با نیت کنترل کل مسیر رودخانه ولگا و سلطه تاتار در پیش گرفت؛ نبردهایی که نزدیک به 300 سال به طول انجامید. ایشان در کازان هیچ شخصی را زنده باقی نگذاشت و مقدمات احداث کلیسای جامع را بنا نهاد و در آخر جمعیت مسلمانان را با مهاجرین روسی جانشین کرد.

5- توماس دو تورکمادا (Thomas of Torquemada)

5 شخصیت خونخوار تاریخ

ایشان اولین مفتش اعظم اسپانیا و به علاوه از طرف دیگر راهب دومینیکن و کشیش ویژه ملکه ایزابلای کاستیل در قرن هجدهم میلادی بود.

به نظر مورخان، ایشان ابداع‌کننده بسیاری از شیوه‌های شکنجه و تفتیش عقاید بود که حتی عده ای از آنان امروزه نیز بطور کلی مشهور هستند. گفته می‌شود که ایشان در طول حکومت خود، ده‌ها هزار نفر را به اعدام محکوم کرده است.

امیدواریم این مقاله مورد توجه خوانندگان محترم دیجیلند واقع شود. اگر دوست دارید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع