دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

هزینه سفر به مریخ کمتر از هزینه رفتن به دانشگاه است؛ ایلان ماسک شرح می‌دهد!

در باره علم و دانش خبری پخش شده مبنی بر این که:

ایلان ماسک (Elon Musk) برنامه‌های بلندپروازانه‌ای برای سفر و اقامت در سیاره سرخ منظومه شمسی در سر می‌پروراند. ایشان در تازه‌ترین گفته‌های خود مدعی شد هزینه سفر به مریخ در آتی‌ای نزدیک، کمتر از هزینه رفتن به دانشگاه خواهد بود! با اینحال آیا انجام این تئوری امکان دارد؟

اسپیس ایکس (XpaceX)، کمپانی خصوصی ایلان ماسک است که چند سالی‌ست در حال انجام تست‌هایی برای ارسال انسان به مریخ و سکونت بر روی سیاره همسایه ماست. در چنین موقعیتی هزینه‌های تمام‌شده برای رسیدن به این هدف بسیار بالاست، با اینحال ماسک مدعی شد که می‌توان هزینه سفر به مریخ را تا حدود فراوانی کاهش داد.

مدتی قبل، مقاله‌ای از ایلان ماسک در مجله New Space به چاپ رسید که در ۱۶ صفحه نوشته شده و تا چند هفته دیگر بر روی وب‌سایت این مجله قرار خواهد گرفت. ایشان در این مقاله، هزینه ارسال ۱۲ فرد به سیاره مریخ را در لحظه حال حاضر، ۱۰ میلیارد دلار تخمین زده با اینحال امیدوار است که بتواند این میزان را تا حد چشم‌گیری پایین بیاورد. در بخشی از این مقاله با استناد به گفته مدیرعامل اسپیس ایکس آمده است:

اگر ما این توانایی را داشته باشیم تا هزینه سفر به مریخ را به اندازه هزینه خرید یک خانه متوسط در ایالات متحده -که حدود ۲۰۰ هزار دلار است- پایین بیاوریم، پس احتمال تشکیل تمدنی انسانی در این سیاره، بسیار بالا خواهد بود.

ایلان ماسک مدعی شده است که این هزینه می‌تواند تا ۱۰۰ هزار دلار نیز کم شود؛ میزان پولی که کمتر از هزینه رفتن به یک دانشگاه خصوصی در ایالات متحده است.

به چه نحو می‌توان هزینه سفر به مریخ را کاهش داد؟

ایشان تصمیم گرفته است این فرضیه بلندپروازانه و کاهش هزینه سفر به مریخ را با شیوه‌هایی از قبیل تولید شهری در این سیاره و یا تولید سوخت هسته‌ای برای فضاپیماهای ارسالی عملی سازد. این مریخ‌نوردها غیر از اینکه قادر اند تا چند بار به مریخ رفته و بازگردند، قادر خواهند بود تا بی توجه به بازگشت به زمین، در همان مدار خود سوخت‌گیری کنند.

با اینحال همه این اعمال چه زمانی اتفاق خواهد افتاد؟

اگر همه چیز خوب پیش برود، یقینا تا ۱۰ سال آتی بیننده عملی شدن این فرضیه خواهیم بود. ولی باید گفت، نمی‌خواهم تاریخ دقیقی برای سفر به مریخ عنوان کنم.

 

ایلان ماسک دو روز قبل توییتی نیز در این خصوص پخش کرده است:

خیلی زود تفاوت عمده‌ای در برنامه سفر به مریخ و اقامت بر روی آن ایجاد خواهد شد.

— ایلان ماسک (elonmusk@)

امیدواریم اخبار علم و دانش ما مورد استقبال شما قرار گرفته است. با پخش این مقاله دوستان خود را از این خبر جالب با خبر کنید.

منبع