دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

هونولولو اولین شهر آمریکا که بهره برداری از گوشی در خط عابر پیاده را ممنوع کرد

خبری در خبرگزاری ها پخش شده است مبنی بر اینکه:

بهره برداری از گوشی در خط عابر پیاده ، از این پس در یکی از شهرهای آمریکا جرم شمرده می‌شود. مجازات ارتکاب این جرم، پرداخت جریمه نقدی است.

شهرهای بزرگ فراوانی در تمامی دنیا، با آگهی فرهنگی گوناگون تلاش کردند از خیره شدن مردم به گوشی موبایل خود حین رد شدن از خیابان جلوگیری کنند. در کمال تاسف استفاده زیاد از گوشی به حدی رسیده که مصرف کنندگان حتی حین عبور از یک محل ماشین‌رو نیز سر از ابزار هوشمند خود نمی‌کشند و این مسئله جان آن‌ها را در اخطار قرار می‌دهد. بدین جهت تا اینجای کار در چندین شهر بیننده ممنوع شدن این کار به روش قانونی و رسمی بوده‌ایم.

هونولولو یکی از بزرگترین شهرهای ایالات متحده آمریکا است که در ایالت هاوایی بنا شده و چندی قبل، به جمع دیگر شهرهای این‌چنینی پیوسته است. با بهره برداری از گوشی حین رد شدن از خیابان در این شهر، مجبور به پرداخت جریمه نقدی خواهید بود. این قانون از روز بیست و پنجم اکتبر (سوم آبان) به روش رسمی در تمامی شهر به اجرا در آمده و مردم متخلف، مجبور به پرداخت جریمه از 15 تا 99 دلار خواهند بود. این قانون برای کاهش خطرات بهره برداری از گوشی وضع شده است.

میزان جریمه بسته به تعداد دفعات ارتکاب جرم دارد. با این وجود موارد استثنایی نیز وضع شده‌اند. با اسم نمونه اگر اثبات شود دلیل بهره برداری از گوشی در خط عابر پیاده تلاش برای رابطه با شماره‌های ضروری به منظور آگاهی رسانی پیرامون یک تصادف و یا هر گونه حادثه دیگر بوده است، از پرداخت جریمه معاف خواهید شد.

با بهره برداری از گوشی در خط عابر پیاده مجبور به پرداخت جریمه تا سقف 100 دلار خواهید بود

در مقایسه با دیگر شهرهای آمریکا، هونولولو دلیل قانع‌کننده‌ای برای وضع این قانون دارد. کرک کالدول (Kirk Caldwell)، شهردار هونولولو، اطلاع داد طبق آمارها، میزان آسیب‌دیدگی از این سهل‌انگاری در این شهر، حتی از شهرهایی از قبیل سان فرانسیسکو و نیویورک که تعداد معتادان به موبایل هوشمند زیادتری دارند نیز بیشتر است. به نوشته رویترز، بین سال‌های 2000 تا 2011 حدود یازده هزار آسیب‌دیدگی حین عبور از خیابان که مسبب همه آن‌ها بهره برداری از گوشی بوده گزارش شده‌ است. جالب است بیشتر این بازه زمانی، در دوره‌ای قرار دارد که گوشی‌ های هوشمند هنوز ظهور نکرده بودند.

به ذهن خطور میکند این رفتار مدیران هونولولو کمی خارج از منطق است. یک نیروی انتظامی، به جای تمرکز کردن بر روی افرادی که در حال بهره برداری از گوشی در خط عابر پیاده هستند، باید حواسش را بر روی موارد مهمتری جمع کند، چرا که جنایات نسبتا مهلک‌تری درمقایسه با این مسئله در تمامی شهرهای دنیا انجام می‌گیرد. برای این دسته از مشکلات، هیچ چیز به اندازه فرهنگ‌سازی جواب‌گو نخواهد بود.

امیدواریم این نوشته مورد استفاده خوانندگان محترم دیجیلند واقع شود. اگر دوست دارید با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع