دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

پروفسور لطفعلی عسگرزاده پدر منطق فازی درگذشت

از اخبار تکنولوژی خبرگزاری ها گفته اند که:

پروفسور لطفعلی عسگرزاده (مشهور به لطفی زاده)، بنیان گذار منطق فازی و استاد تمام دانشگاه برکلی کالیفرنیا، امروز در 96 سالگی درگذشت. ایشان در 15 بهمن 1299 در شهر باکو (که آن وقت جزئی از اتحاد جماهیر شوروی بود) از پدری ایرانی و مادری روس به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی را همان جا و به زبان روسی شروع کرد.

خانواده عسگرزاده وقتی که لطفعلی 10 ساله بود به ایران مهاجرت کردند و ایشان نیز تحصیلات خود را در تهران ادامه داده و به دبیرستان البرز و سپس دانشکده فنی دانشگاه تهران رفت.

وی سال 1321 در رشته مهندسی برق از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و سپس برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به آمریکا رفت. لطفی زاده بعد از دریافت مدرک کارشناسی ارشد خود از MIT در همان رشته، دوره دکتری را در دانشگاه کلمبیای نیویورک گذراند و در این دانشگاه به درجه استاد تمامی رسید.

ضروری به ذکر است که منطق فازی، در اصل رویکردی در باب رایانش است که بیشتر براساس «درجات خوبی» شکل گرفته تا «درست و غلط بودن» که در علم رایانه با صفر یا یک نمایش داده می شوند.

این فرضیه با شرایطی که در ابتدای این نوشته اشاره شد اولین بار به وسیله دکتر لطفی زاده مطرح گردید که پیشتر روی مسئله سخت سیستم های رایانه ای در درک زبان طبیعی کار می کرد.

زبان طبیعی (درست مانند دیگر فعالیت هایی که در زندگی انجام می دهیم) به سادگی قابل تعویض کردن به صفر و یک نیست. با به خاطر سپردن همین مساله منطق فازی دربرگیرنده صفر و یک با اسم منتها درجه خوبی است و همزمان موقعیت های متفاوتی از حقیقت را هم در بین این دو شامل می شود. برای نمونه نتیجه مقایسه میان دو مسئله نه امکان دارد «بلند» باشد و نه «کوتاه» حتی «مقام سی و هشتم در بلندی» باشد.

منطق فازی را در اصل می توان نزدیک به شیوه عملکرد مغز انسان دانست. ما دیتا را تجمیع می کنیم و از تعدادی حقایق جزئی حقیقت هایی کلی تر می سازیم و وقتی عده ای آستانه ها را پشت سر می گذاریم بیننده شکل گیری نتایج مشخصی مانند بروز حرکت در بدنمان هستیم.

منطق فازی در پیشرفت توانمندی های شبیه به به انسان برای هوش مصنوعی ارزش بالایی دارد و گاهی اوقات از آن تحت عنوان هوش کلی مصنوعی یاد می شود: معرفی توانمندی های شناختی کلی انسان در نرم افزار به نحوی که اگر هوش مصنوعی با یک مساله نا آشنا روبرو شد بتواند راه حل خوب را بیابد.

ذکر این نکته در اینجا حائز اهمیت است در اسفندماه سال ۱۳۹۴، دانشگاه تهران به پاس خدمات علمی پروفسور لطفی زاده، به این دانش آموخته پیشین خود دکتری افتخاری اعطا کرد و از سردیس وی نیز معرفی نمود. روحش شاد و یادش گرامی باد.

امیدواریم این مقاله پیرامون تکنولوژی مورد استقبال شما قرار گرفته است.

منبع