دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

پهپاد تک تیرانداز ،‌ تکاملی مرگبار برای پهپادهای تفریحی! - 0

پهپاد تک تیرانداز ،‌ تکاملی مرگبار برای پهپادهای تفریحی!

خبر با مزه ای پیرامون گجت ها برای شما گرد آوری کرده ایم

پهپادهای کوچک و ارزان هزینه ای که برای تفریح می‌خریم، این پتانسیل را دارند تا با مبدل به یک پهپاد تک تیرانداز و از یک وسیله سرگم کننده به یک قاتل و سلاحی مرگبار مبدل شوند!

پهپاد تک تیرانداز تازه ای که با اسم تیکَد (TIKAD) مشهور است، یک پهپاد شکارچی تولید کمپانی آمریکایی دوک رباتیکس (Duke Robotics) است. تیکد پهپادی دارای اختلاف از دیگر پهپادهای تهاجمی است که پیش‌تر دیده‌ایم. بدلیل آنکه برخلاف پهپادهای تهاجمی و بزرگی از قبیل MQ-9 ریپرر (Reaper به معنی دروگر)،‌ این هواگردهای چند پروانه‌ای، موسوم به مالتی‌کاپتر (Multicopter)،‌ از قبیل سربازان قادر به حمل تفنگ دوربین‌دار و دورزَن، تفنگ تهاجمی،‌ نارنجک انداز اتوماتیک و یا تیربار هستند. با استناد به گسترش روزافزون اتوماسیون به ویژه در صنایع نظامی، فرضیه‌هایی از قبیل مبدل پهپادهای تفریحی به پهپادهای نظامی نیز دوردستی پذیر است و پدیده‌ای خارج از فکر شمرده نمی‌شود.

پهپاد تک تیرانداز

شلیک موشک هل‌فایر از پهپاد ریپر

پهپادهای بزرگ مانند ریپر و نمونه‌های قدیمی‌تر از آن از قبیل MQ-1 پردتور (Predator به معنی شکارچی،‌ درنده) را می‌توان از هزاران کیلومتر دورتر کنترل کرد. این هواگردهای بدون سرنشین قادر هستند در ارتفاع 1 تا 3 کیلومتری بر فراز زمین گشت زده و هرآنچه که روی زمین رخ می‌دهد را با دوربین‌ها و سنسورهای توانمند و دقیق خود رصد کنند. برای حمله به اهداف نیز قادر اند از موشک‌هایی با هدایت نیمه اکتیو لیزری مانند نمونه‌ای از موشک‌ AGM-114 هل‌فایر (Hellfire به معنی حریق جهنمی) و بمب‌های هدایت ماهواره‌ای و لیزری بهره ببرند.

هچت

بمب کوچک هچت

با اینحال مشکلی که این مهمات دارند این است انفجار توانمندی داشته که باعث بروز آسیب ناخواسته و جانبی نیز می‌شود. یک راه بهره برداری از مهمات کوچک و دقیق مانند هچت است که این راه نیز حاوی انفجار است؛ در چنین موقعیتی انفجارش کوچک و ضعیف است،‌ با اینحال باز می‌تواند باعث آسیب دیدن افرادی که شدیدا نزدیک و کنار هدف مورد نظر هستند شود. لیزر نیز راهکاری دیگر است که با این وجود با استناد به قانون های بین المللی جنگ، بهره برداری از لیزر علیه اهداف انسانی ممنوع است. تنها راهی که باقی می‌ماند،‌ رایج ترین راه موجود برای از میان برداشتن مردم است،‌ یعنی بهره برداری از تفنگ و گلوله! پهپاد تک تیرانداز تیکد با این انگیزه دیزاین شده است. این پهپاد در سال 2016 موفق به کسب جایزه بهترین اختراع خلاقانه در عرصه ایمنی و ضد تروریست از وزارت دفاع آمریکا شد.

پهپاد تک تیرانداز

نبرد در محیط شهری ظرافت و دقت ویژه خود را می‌طلبد. از پنجره یک اتاق دشمن شروع به تیراندازی می‌کند، درحالی که در همان اتاق و یا اتاق کناری مردم بی‌گناه هستند و نمی‌توان با یک موشک همه را هدف قرار داد. درحالی که یک تک تیرانداز تنها با شلیک یک گلوله،‌ بدون آن‌که شخص بی‌گناه دیگری آسیب ببنید، ‌می‌تواند تیرانداز دشمن را از بین ببرد. با پیشرفت تکنولوژی،‌ پهپادهای تازه این شیوه قدیمی را اجرا می‌کنند. گرچه این اولین بار است که چنین پهپادهایی وارد میدان نبرد خواهند شد، با اینحال فرضیه مسلح کردن پهپادها به تفنگ‌های انفرادی چندین سال پیش مطرح شد.

در سال 2012،‌ نیروی دریایی آمریکا اقدام به تست یک کوادکاپتر مسلح به یک تفنگ شاتگان کرد که وظیفه آن عملیات علیه تک تیراندازن بود؛‌ گرچه این برنامه ناتمام ماند و رها شد. در همان لحظه ارتش این کشور پهپاد گشت و انتحاری سوئیچ‌بِلید (Switchblade) را وارد خدمت کرد که حاوی سر جنگی سبک و بردی تقریبا چند کیلومتری بود. این پهپاد به وسیله سرابازن حمل و با کمک لوله پرتاب به پرواز در می‌آمد.

پهپاد تک تیرانداز

یک کوادکاپتر در دست به داعش که پایین بدنه آن لوله حمل نارنجک و دوربین برای هدف‌گیری دیده می‌شوند.

با این وجود تنها نیروهای نظامی به بهره برداری از پهپادهای کوچک برای از میان برداشتن دشمنانشان رو نیاوردند. گروه تروریستی داعش نیز کوادکاپترهای کوچک را به نارنجک‌های 40 میلی‌متری مسلح کرده و اقدام به هدف قرار دادن اهداف از ارتفاع کم می‌کند. تنها راه توقف این پهپادهای کوچک بهره برداری از اخلال‌گرهای توانمند آمریکایی بود.

پهپاد تک تیرانداز

تیکد یک اوکتاکاپتر است که 8 موتور و پروانه دارد.

تولید پهپاد بمب افکن کوچک شبیه به آن‌چه که تروریست‌های داعش داشتند کاری ساده است. با اینحال تولید پهپاد تک تیرانداز چالشی سخت برای مهندسان است. کوادکاپترهای کوچک مثل کوادکاپترهای تفریحی توان بلند کردن بارهای سنگین از قبیل تفنگ را ندارند. با اینحال باید در اینجا این خبر خوب را به شما بگوییم که امروزه مالتی‌کاپترهای بزرگ‌تر و سنگین‌تر وجود دارند که بیش از چهار موتور داشته و از پس بلند کردن بارهایی سنگین‌تر از 20 کیلوگرم نیز بر می‌آیند. پس این پهپادها قدرت کافی برای حمل یک تفنگ تک تیراندازی را دارند،‌ با اینحال لگد لحظه شلیک بازهم یک مسئله است.

در سال 2015 تصویری در یوتیوب پخش شد که در آن بیننده یک کوادکاپتر مسلح به تپانچه (اسلحه کمری که در ایران با اسم کلت می‌شناسیم) بود. این پهپاد مسلح که بطور کلی دست‌ساز و خانگی بود،‌ بعد از شلیک به وسیله لگد تفنگ به اطراف منحرف شده و شاسنی برای شلیک دقیق دوم نداشت.

 

پهپاد تک تیرانداز

برجک نگه‌دارنده تفنگ

با اینحال این سخت نیز حل شدنی است. پهپاد تک تیرانداز تازه تیکد حاوی راهکاری خاص برای مهار نیروی لگد و پایدار نگه داشتن تفنگ است. یک برجک نگه‌دارنده رباتیک پایین پهپاد تک تیرانداز تیکد می باشد که پذیرای تفنگ مورد نظر می‌شود. این برجک ضمن آن‌که توانایی چرخش به در باب را دارد، لحظه شلیک لگد وارده با به کمک بازوها و صفحات انعطاف پذیری پخش کرده و از شدت کلی آن می‌کاهد؛ با این وجود پهپاد منحرف نشده و بعد از شلیک، از نو تفنگ را به سوی محل هدف نشانه می‌گیرد. با این وجود باید توجه داشت نیروی لگد از بین نمی‌رود،‌ حتی از شدت آن کم می‌شود. گفتن این مسئله در اینجا ضروری است تولید کننده مدعی است که تیکد مسلح به تفنگ دوربین‌دار در نقش پهپاد تک تیرانداز پیش‌تر در سال 2015 در میدان نبرد حقیقی با موفقیت تست شده است.

یک راه حل دیگر برای بهره برداری از تیکد، نصب توپ‌ و راکت‌انداز بدون لگد روی آن است. در جنگ افزارهای بدون لگد،‌ حدودا تمام گازی که لحظه شلیک تولید میشود از عقب پرتابگر خارج شده و تکانه‌ای به شلیک کننده وارد نمی‌شود. این جنگ افزارها ضمن بدون لگد بودن،‌ به خاطر سرجنگی قدرتمندشان، توان تخریب بالایی دارند. وانگهی امکان تولید راکت‌های کوچک با توان تخریب کمتری نیز می باشد. در دهه 1960 آمریکا موفق به تولید تپانچه‌ای کوچک به اسم جایروجت نمونه بی (Gyrojet Model B) شد که قادر به شلیک راکت‌های 13 میلی‌متری بود. این تفنگ راکت‌انداز دقت پایینی داشت و تعداد انگشت شماری از آن در ویتنام بکار رفت. با اینحال امروزه به توجه به سطح تکنولوژی حال حاضر، می‌توان به سادگی راکت‌هایی کوچک و با این وجود بسیار دقیق تولید کرد.

پهپاد تک تیرانداز

کمپانی دوک اعتقاد دارد نباید سربازان به میدان نبرد اعزام شده و جنگنیده را میبایست به ربات‌ها واگذار کرد. این تولیدکننده اعتقاد دارد ربات‌ها قادر اند به جای‌هایی که سربازان نمی‌توانند یا نباید بروند اعزام شده و بدین ترتیب از تلفات انسانی جلوگیری می‌شود. گرچه این فرضیه منحصر به صنایع رباتیک دوک نیست،‌ حتی چندین سال است که بیننده چنین موضوعی هستیم. از ربات‌های رزمی زمینی گرفته تا ربات‌های دریایی و هوایی. در این بین نمونه‌‌های پرنده مزیتی درمقایسه با گونه‌های دیگر ربات‌ها دارند و آن توان تحرک بالایشان است. پهپادها قادر اند از هر نوع مانع و مسیری عبور کنند و به سرعت به منطقه مورد نظر برسند.

پهپاد تک تیرانداز

با این وجود همه از پیشرفت چنین جنگ افزارهایی راضی نیستند!‌ تا اینجای کار کمپین‌هایی علیه جنگ افزارهای رباتیک و کنترل از راه دور تشکیل شده و چهره‌های برجسته بسیاری پیرامون چنین جنگ افزارهایی اخطار داده‌اند. پروفسور نوئل شارکی (Noel Sharkey)،‌ مدیرعامل کمیسیون بین المللی کنترل جنگ افزارهای رباتیک موسوم به ICRAC، در گفتگو با نشریات اظهار داشت که تیکد به توجه به این‌که یک ربات حمله دقیق به ذهن خطور میکند، قرار نیست از کشته شدن غیرنظامیان بی‌گناه جلوگیری کند، به ویژه وقتی که در مناطقی بکار می‌روند که به روش رسمی با اسم منطقه جنگی شناخته‌ نشده‌اند. وی بیان می کند:

ما بیننده اشتباهات بسیاری بوده‌ایم. عده ای اعتقاد دارند بهره برداری از تیکد از قبیل اعزام سربازان است. درحالی که اعزام سربازان نیازمند برنامه‌ریزی،‌ منابع و پذیرفتن ریسک از دست رفتن جان آن‌ها است،‌ با اینحال اعزام تیکد این سخت را ندارد. تیکد باعث بالا رفتن انعطاف پذیری عملیات شده، هزینه کم‌تری دارد و بدلیل نبود اخطار کشته شدن انسان‌ها، به راحتی می‌توان به جاهای خطرناک حمله کرد.

معنی حرف ایشان این است که با محو شدن سخت کشته شدن سربازان، حمله به مناطقی که پیش‌تر خطرناک فرض می‌شد گسترش می‌یابد که این امر به خودی خود باعث بالا رفتن شمار قربانیان غیرنظامی می‌شود؛‌ بدلیل آنکه شمار درگیری‌ها و تیراندازی‌ها گسترش یافته که با این وجود شمار گلوله‌هایی که امکان دارد خطا روند نیز گسترش پیدا خواهد کرد که این امر می‌تواند منجر به کشته شدن غیرنظامیان بیش‌تری شود.

پروفسرو شارکی به علاوه از طرف دیگر متذکر می‌شود که:

طولی نخواهد کشید که دیگران نیز دست به تولید چنین پهپادهایی خواهند زد و نمونه‌هایی ارزان‌تر و ناپایدارتر خواهند تولید. ما پیش‌تر بیننده استفاده داعش از پهپادهای تجاری کوچک به منظور انجام حمله‌های انفجاری بوده‌ایم.

پهپاد تک تیرانداز

بانی دوکتی (Bonnie Docherty)، از اساتید دانشکده حقوق هاروارد و پژوهشگر ارشد در قسمت نظامی از سازمان دیدبان حقوق بشر،‌ نگرانی خود از این مسئله که پهپاد تک تیرانداز تیکد گامی دیگر به سوی خودمختارسازی جنگ افزارها است را ابراز می‌دارد. این جنگ افزارها به روش بطور کلی مستقل از استفاده کننده و کنترل کننده انسانی، دست به انتخاب هدف خود می‌زنند، بی‌آنکه حاوی احساسات انسانی و درکی از مفاهیم اخلاقی، قانونی و اجتماعی داشته باشند. هم اینک سازمان ملل آرام آرام سعی دارد تا تفاهم‌نامه‌ای برای محدود کردن چنین جنگ افزارهایی را به تصویب برساند. خانم دوکتی در این باره بیان می کند:

قانون های بین المللی بسیار آهسته هستند و گاهی اواقت تکنولوژی با سرعت آن‌ها پشت سر می‌گذارد.

پیشرفت پهپاد تک تیرانداز تیکد می‌تواند هشداری دیگر برای جهانیان باشد. گرچه این پهپاد درحال حاضر از راه دور به وسیله استفاده کننده انسانی کنترل می‌شود، با اینحال امکان دارد تنها با یک بروزرسانی نرم‌افزاری به توانایی خودمختاری نیز دست یابید. خانم دوکتی اعتقاد دارد باید قبل از آن‌که دیر شود، نظارت نزدیکی روی پیشرفت چنین جنگ افزارهایی اجرا شده و کار تولید چنین جنگ افزارهایی متوقف شود.

پهپاد تک تیرانداز

کوادکاپتر مسلح به دو نارنجک 40 میلی‌متری که به وسیله پلیس عراق علیه داعش بکار می‌رود. به منظور استقامت نارنجک‌ها لحظه سقوط آزاد، به انتهای آن‌ها توپ پردار بدمینتون وصل شده است.

به این نکته نیز باید توجه داشت که برخلاف پهپادهای نظامی بزرگ،‌ پهپادهای کوچک به سادگی در دست همه هستند و گروه‌های تروریستی از قبیل داعش نیز ثابت کرده‌اند بهره برداری از پهپادهای تفریحی کوچک در نقش شکارچیان قاتل، تنها منحر به نیروهای نظامی و مشروع کشورها نیست. پهپادهای قاتل قرار نیست در آتی معرفی شوند، چراکه از مدت‌ها پیش حضور دارند.

اگر از علاقه مندان به گجت ها هستید یقینا این خبر را دوست داشته اید. درصورت تمایل این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع خبر