دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

پهپاد THOR ، وسیله‌ای چشمگیر و نوآورانه با قابلیت سود بردن از حالت‌های مختلف پرواز

خبر با مزه ای پیرامون گجت ها برای شما گرد آوری کرده ایم

پهپاد THOR نمونه‌ای خلاقانه و قابل ملاحظه، دیزاین‌شده به وسیله دانش پژوهان یکی از دانشگاه‌های سنگاپور است که دو نوع حرکت پایه‌ای پروازی را ترکیب کرده است.

پهپاد‌های کوچک به طرز معمول در دو دسته‌ی جداگانه قرار می‌گیرند؛ پهپاد‌های بالدار که برای جابه‌جایی بار در مسافت‌های طولانی کاربری دارند و هواپیماهای بدون سرنشین روتور دار که به دلیل‌ی حرکت چرخشی پره‌های خود درمقایسه با نوع دیگر چابک‌ترند، با اینحال در عین حال، ‌انرژی بیشتری مصرف می‌کنند. تا اینجای کار تولیدکنندگان معدودی سعی کرده‌اند که این دو نوع مختلف پرواز را در یک دیزاین جای دهند، با این وجود هیچ کدام از آن‌ها نتوانسته‌اند که وسیله‌ای مثل پهپاد THOR بسازند.

به طرز معمول، برای دستیابی به ترکیبی از حرکت پایاسیر یا کروز (Cruise) که به روش افقی است و حرکت شناوری (Hover) در حال پرواز، مثل عده ای از نمونه‌های ساخته‌شده به وسیله ناسا، ‌طراحان پروانه‌های پهپاد را به شکل بال درست می‌کنند؛ با اینحال پهپاد THOR که به وسیله محققان دانشگاه تکنولوژی و دیزاین سنگاپور (SUTD) ساخته شده، با بهره برداری از امکان توقف چرخش پره‌ها در آسمان و بهره برداری از آن‌ها با اسم بال، دیزاین بسیار متفاوتی را توصیه کرده است. به علاوه از طرف دیگر، پهپاد THOR که اسم آن کوتاه شده‌ی «هواگرد شناور تغییر شکل دهنده» یا “Transformable Hovering Rotorcraft” است، می‌تواند در لحظه پرواز بال‌های ثابت خود را به چرخش درآورده و به روش هلیکوپتری به حرکت خود ادامه دهد.

بخشی از حرکت این پهپاد شبیه به به نحوه چرخش دانه‌های درخت چنار است که با بهره برداری از طرحی شبیه به، از درخت جدا شده و پراکنده می‌شوند. محققان دانشگاه سنگاپور که چند ماه پیش برنامه پهپاد THOR را در کنفرانس ICRA معرفی کردند، ادعا می‌کنند که حرکت دانه‌های میوه‌ی فندقه بالدار الهام‌بخش دیزاین آن‌ها بوده است.

قسمت‌های مختلف پهپاد THOR

با شرایطی که در ویدیو پایین خواهید دید، تغییر نوع حرکت بین کروز و شناوری بطور کلی بی‌نقص نیست و هنوز به اصلاحاتی جزئی نیاز دارد. ولی باید گفت تولیدکنندگان THOR در گفتگو با مجله آی‌تریپل‌ئی اسپکتروم (IEEE Spectrum) اظهار کرده‌اند که طرحشان توان رقابت با دیگر پهپاد‌ها را دارد و خیلی زود در کارهایی که دیگر وسایل برای انجام آن‌ها بیش از اندازه بزرگ هستند، مورداستفاده قرار می‌گیرد؛ امکان تولید پهپاد THOR در ابعاد کوچک‌تر درمقایسه با دیگر پلتفرم‌های هیبریدی می باشد و عرصه‌های متفاوتی چون کشاورزی، نظارت و ارسال و جابه‌جایی بسته‌ها هم که اخیرا در حال تلاش برای بهره برداری از هواپیماهای بدون سرنشین هستند، قادر اند از این برنامه سود ببرند.

ویدیو معرفی خصوصیات مانور پهپاد THOR

اگر از علاقه مندان به گجت ها هستید یقینا این خبر را دوست داشته اید. درصورت تمایل این خبر را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک منبع خبر