دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

چین موشک های خود را به تکنولوژی رم جت تجهیز می کند

برای علاقه مندان به اخبار هوا و فضا خبری تکمیل کرده ایم :

نیروی هوایی چین موفق شد به تکنولوژی بهره برداری از موتور های ما فوق صورت رم جت در موشک دست بیابد. این تکنولوژی سرعت و برد موشک های هوا به هوای ارتش این کشور را به طرز چشمگیری گسترش می دهد.

طبق خبرهایی که در شبکه های اینترنتی پخش شده است، کمپانی دانش و تکنولوژی هوا محیط (CASC) چین که تامین کننده دولتی صنایع هوا فضا و دفاع این کشور شمرده می شود، اطلاع داد که موفق به تولید یک موتور رم جت سوخت جامد شده است که توانایی اتصال به موشک ها را دارد.

به گفته منابع خبری مستقر در پکن، کمپانی CASC یک سری تست پرواز ما فوق صورت انجام داده و نتیجه گرفته است که تکنولوژی رم جت حال حاضر توانایی سه برابر کردن برد موشک های “فراتر از محدوده میدان دید” (میان برد و دور برد) را دارد. اگر این ادعا صحت داشته باشد، موتور رم جت تازه چین خواهد موفق شد برد موشک هوا به هوای PL-12 را از ۹۹ به ۳۲۱ کیلومتر گسترش دهد.

هم اینک، مهندسان CASC تلاش می کنند موتور ساخته شده را کوچک تر کنند تا امکان اتصال آن به موشکی که از هواپیما یا موشک انداز سام پرتاب می شود، وجود داشته باشد. اگر بتوان یک موتور رم جت را به موشک وصل نمود و آن را از محدوده نزدیک به هدف پرتاب کرد، خلاص شدن و فرار از دست این موشک غیر ممکن خواهد بود. یک موشک مافوق صوت برای رهگیری و انهدام هدف، ضمن پرتاب از فاصله نزدیک، باید حداقل با سرعت ۵ ماخ (۶۱۷۳ کیلومتر بر ساعت) حرکت کند و حرکات فریب دهنده آن را پیش بینی نماید.

چنین قدرتی برای هر دشمنی وحشت آور بوده و ایشان را از درگیری با نیرو های چینی دچار تردید خواهد نمود. برای کشوری که در حال گسترش بی وقفه اراضی خود در دریای چین جنوبی است، چنین صلاحی می تواند به خوبی راه را برای جاه طلبی آن ها هموار نماید.

ولی باید گفت، تکنولوژی تازه موتور رم جت چین هنوز حاوی محدودیت هایی است.

اگر چه CASC در تکنولوژی موتور موشک های ” فراتر از محدوده میدان دید” پیشرفت چشمگیری داشته است، با این وجود  نمی توان این نوع موشک ها را فارغ از همه چیز صلاح های موثری به حساب آورد. این موشک ها برای رسیدن به نهایت قدرت تخریب خود باید به شبکه سنسور های پیچیده دور برد تجهیز شوند که امکان تشخیص و ردیابی اهداف را ممکن می کند. اگر ارتش چین موفق به تولید چنین شبکه ای بشود، آرزوی این کشور برای ایجاد یک نیروی دریایی آزاد با سرعت بیشتری به سوی تحقق حرکت می کند و ناو های هواپیما بر و موشک های ” فراتر از محدوده میدان دید” نقش مهمی را برای رسیدن به این هدف ایفا می کنند.

اگر این خبردرباره هوا و فضا جالب است آنرا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک