دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

کایمرا؛ وقتی اخلاق و علم مقابل هم می‌ایستند

خبری پیرامون پزشکی پخش شده مبنی بر اینکه :

با استناد به اخبار پخش شده واپسین، کشور ایالات متحده آمریکا قانون های سفت و سخت پیشین خود را بر دست‌کاری های ژنتیکی مرتبط با انسان باطل کرده است و همین مسئله دلیل شده تا برنامه ای پر سر و صدا به اسم کایمرا از نو بر سر زبان‌ها بیفتد.

طبق خبرهایی که در شبکه های اینترنتی پخش شده است – تعداد فراوانی از کمپانی های مختلف بررسی و پزشکی آمریکا با تغییر قانون واپسین فعالیت خود را در برنامه کایمرا از سر گرفته‌اند. در این برنامه برنامه ریزی شده است عضو های بدن انسان در حیواناتی ویژه مانند خوک افزایش و نمو داده شود تا بتوان با بهره برداری از عضو تازه انتشار یافته، جان انسان‌ها را نجات داد.

کایمرا یا آمیژه در جریان های افسانه‌ای و تاریخی به موجوداتی گفته می شد که از تلفیق دو حیوان یا یک حیوان و انسان انتشار یافته بودند. اسم گذاری این برنامه ویژه پزشکی هم به دلیل رابطه تاریخی آن با این افسانه‌ها چندان نا مرتبط به نظر نمی رسد.

در قبلی بسیار نزدیک، دو دسته از مخالفان برنامه کایمرا تا متوقف کردن این برنامه پیش رفتند با اینحال به ذهن خطور میکند نتیجا این محققان بودند که پیروز این جنگ قانونی شده‌اند. علاقه‌مندان به حقوق حیوانات و به علاوه از طرف دیگر سیاست مداران پیرو اخلاق را می توان دو دسته اصلی مخالف برنامه کایمرا دانست که با این وجود تا حدود فراوانی این جنگ قانونی را حداقل در کشور آمریکا باخته‌اند.

نگرانی اصلی در عرصه برنامه کایمرا به تغییراتی است که امکان دارد در فکر حیوان بوجود بیاید و با این وجود حیوانی باهوش‌تر و نزدیک به انسان تولید شود. با بررسی‌های دقیق تر تا حدود فراوانی این نگرانی بر طرف شده است چونکه در برنامه کایمرا تنها یک عضو ویژه در بدن حیوان مورد نظر پرورش داده خواهد شد.

تا امروز بیش از بیست ترکیب خوک-انسان و گوسفند-انسان در این آزمایشگاه‌ها ساخته شده است که با این وجود این گروه های بررسی هیچ معلومات علمی مخصوصی را پخش نکرده‌اند. ممکن است دلیل اصلی این مسئله نبردی باشد که بین این گروه های مختلف در جریان است. نبردی که نتیجا منجر به بازاری مالی بر سر اولین تولیدکننده عضو های بدن انسان به روش کایمرا خواهد بود.

محققان اکتیو برنامه کایمرا بر این باورند که این برنامه نه تنها می تواند ناجی جان هزاران نفری باشد که در لیست انتظار دریافت عضو هستند، حتی می تواند تعریف دقیق‌تری از فکر و بدن انسان و نحوه عملکرد عضو های بدن به پزشکان بدهد.

سه حیوان موش، خوک و گوسفند را می توان شروع گر برنامه کایمرا دانست. برنامه ای که با همه مخالفت‌ها و دردسرها به نظر می رسد سر انجام در آمریکا انجام خواهد شد و بی تردید کشور های دیگر نیز ادامه دهنده این راه خواهند بود.

رویای حیات ابدی و یا حتی کمی طولانی تر، رویایی است که انسان‌ها قرن‌هاست با آن زندگی می کنند و این برنامه حداقل روی کاغذ می تواند طول عمر انسان را تا حدود فراوانی گسترش دهد.

با این وجود باید به این مسئله اشاره نمود که تلفیق سلولی در آمیژه ها لحظه فراوانی ست که انجام می شود با اینحال تفاوت واپسین منجر به قرار دادن و نمو عضوی کامل از انسان در بدن حیوان مورد نظر خواهد بود. تفاوت سلولی بدن حیوان تقریبا ۳ تا ۵ درصد پیش‌بینی شده است که می تواند تا حدود فراوانی خیال مخالفان این برنامه را راحت کند.

ولی باید گفت ترس از حیوانی هوشمند که بتواند بسیاری از مسائل را درک کند و حتی حاوی حقوق انسانی باشد تا حدود فراوانی علاقه‌مندان و مخالفان برنامه کایمرا را نگران خواهد نمود. ترسی که با این وجود تنها با پیشرفت این برنامه برطرف خواهد شد.

اگر این خبردرباره پزشکی و سلامت جالب است آنرا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید.

لینک