دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

کبوترها هوش انتزاعی دارند و مفاهیمی مانند فضا و زمان را درک می کنند

کبوترها هوش انتزاعی دارند و مفاهیمی مانند فضا و لحظه را درک می کنند

از اخبار علم و فن آوری اخباری منتشر شده که:

کبوترها با اسم پرندگانی که توانسته اند خود را به خوبی با شرایط زندگی همراه با انسان ها وفق دهند، سال هاست که به دلیل قابلیت های جالبشان مورد استقبال محققان قرار دارند.

در یکی از بروزترین پژوهش هایی که در ژورنال «Current Biology» نیز به چاپ رسیده، گروهی از دانش پژوهان دانشگاه آیووا توانستند طی آزمایشاتی اثبات کنند که کبوترها هم شبیه انسان و انسان گونه ها (میمون، شامپانزه،…) حاوی هوش انتزاعی هستند و می توانند مفاهیمی مانند فضا و لحظه را درک کنند.

توانمندی های شناختی پرندگان مشابهت زیادی با پستانداران دارد

در این تحقیق پژوهشگران دو خط کوتاه و بلند را در دو بازه زمانی کم و زیاد روی صفحه نمایش به کبوترها نمایش دادند، که این پرندگان توانستند با نوک زدن به علائم تصویری از قبل تعیین شده، رابطه لحظه طولانی را با خط بلند اعلام کنند. شاید دوست داشته باشید بدانید که با افزودن خطوط تازه و تغییر آزمون (نشان دادن خط برای درک لحظه یا گذشت لحظه برای انتخاب خط) باز هم کبوترها جواب صحیح را انتخاب می کردند.

پروفسور «ادوارد واسرمن» رهبر گروه تحقیق که 40 سال روی هوش کبوترها، کلاغ ها، بابون ها و برخی حیوانات دیگر مطالعه کرده، در این باره اظهار داشته که با استناد به پژوهش واپسین، قادریم بگوییم که توانمندی های شناختی پرندگان مشابهت زیادی با پستانداران دارد.

ضروری به ذکر است که انسان برای درک فضا و لحظه از «لوب آهیانه ای» در مغز خود سود می گیرد که این بخش در پرندگان بسیار کوچک بوده و توانایی کبوترها برای درک مفاهیم ذکر شده باعث تعجب محققان شده است.

ذکر این نکته در اینجا حائز اهمیت است بنا بر بررسی که قبل از این در عرصه قابلیت های کبوترها انجام شده، این پرندگان توانایی تشخیص و به خاطر سپردن چهره انسان ها را دارند، و حتی می توانند بین نقاشی های هنرمندانی مانند «کلود مونه» و «پیکاسو» تمایز قائل شوند.

امیدواریم این مقاله پیرامون علم و تکنولوژی مورد استقبال شما قرار گرفته است.

منبع