دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

کشف باکتری فرازمینی زنده در سطح خارجی ایستگاه فضایی بین المللی

کشف باکتری فرازمینی زنده در سطح خارجی ایستگاه فضایی بین المللی

در باره علم و دانش خبری پخش شده مبنی بر این که:

باکتری فرازمینی زنده‌ای که اخیرا توجه فراوانی را به خود جلب کرده، به وسیله فضانوردان روسی، در سطح خارجی ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) یافت شده است.

آنتون شکاپلروف (Anton Shkaplerov)، یکی از فضانوردان برجسته آژانس فضایی روسیه، در گفتگو واپسین خود اظهار کرده است که نمونه‌های تهیه‌شده از سطح خارجی ماژول روسی ایستگاه فضایی بین المللی، خبر از وجود شکل ناشناخته‌ای از حیات فرازمینی می‌دهند که هم اینک برای تحقیق و مطالعه‌های بیشتر به زمین ارسال شده‌ است.

شکاپلروف گفته است که ارگانیسم یافت‌شده، در لحظه پرتاب این ماژول روسی به فضا بر روی ابزارهای حضور نداشته و این باکتری فرازمینی که به ذهن خطور میکند از جایی غیر از کره خاکی ما آمده باشد، بر طبق آنالیزهای ابتدایی بی‌اخطار است.

این فضانورد برجسته بیان می کند که باکتری فضایی موردبررسی به اشتراک نمونه‌هایی که از قسمت‌های خارجی ISS، در محل تجمع پسمانده‌ احتراق موتورها تهیه شده بود، قرار داشت؛ از آنجایی هم که صحبت‌های شکاپلروف پیرامون این مسئله نسبتا نامعلوم بوده و معلومات دقیقی در باب کشف تازه پخش نشده، بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که این باکتری زنده امکان دارد اولین نشانه حیات فرازمینی باشد.

در چنین موقعیتی دلایل فراوانی هم وجود دارند که بیگانه بودن ارگانیسم کشف‌شده را پایین پرسش می‌برند؛ با اسم مثال این اولین باری نیست که کارشناسان سازمان فضایی فدرال روسیه یا همان «روسکاسموس» (Roscosmos) ادعا می‌کنند که نشانه‌هایی از باکتری فرازمینی و حیات میکروبی را در سطح خارجی ایستگاه فضایی بین المللی یافته‌اند و در تمامی موارد شبیه به قبلی، بررسی‌ها از زمینی بودن ارگانیسم‌ها خبر دادند.

در ابتدا سال جاری میلادی، کیهان‌نوردان روسیه نتایج تحقیقی پنج ساله‌ را که بر روی میکروارگانیسم‌های ناشناخته یافت‌شده بر روی سطح خارجی ISS متمرکز بود، به اشتراک گذاشتند. با استناد به این شرایط این نتایج اشاره شد که نمونه‌های بررسی‌شده، حاوی نوعی پلانکتون دریایی باکتریایی و میکروبی خاکی از جزایر ماداگاسکار بوده است.

دلیل ممکن رسیدن چنین موجودات زنده‌ای به ارتفاعی که ایستگاه فضایی بین المللی در آن پرواز می‌کند هم جریان‌های هوای گوناگونی اعلام شد که مواد مختلف را به بخش‌های بالایی اتمسفر زمین منتقل می‌کنند. با این وجود احتمال انتقال این آلودگی‌ها از روش محموله‌های فضایی متفاوتی که به خارج از جو سیاره پرتاب می‌شوند هم قابل‌انکار نیست؛ مخصوصا که در طول سال‌ها فضانوردان فراوانی در این آزمایشگاه فضایی اقامت کرده‌اند و انواع جرم‌ها و میکروب‌های مختلف هم به دلیل حضور این مردم، به فضا منتقل شده است.

بخش مهم دیگر ماجرای کشف باکتری فرازمینی به وسیله آژانس فضایی روسیه، اطلاعاتی است از بررسی موقعیت ارگانیسم‌های میکروسکوپی در شرایط جاذبه صفر در دست محققان قرار می‌گیرد؛ چنین دانشی در برنامه‌ریزی‌های آتی برای ایجاد تمدن بر روی سیاره مریخ و گسترش قلمرو زندگی بشر در کیهان، نقشی حیاتی دارد.

با شرایطی که اشاره شد، جزئیات بیشتر در باب نمونه‌های تهیه‌شده از ISS در دست نیست، با اینحال از آنجایی که ارگانیسم ناشناخته یافت‌شده بر روی زمین قرار دارد، حدسیات می شود که خیلی زود اخبار جالب‌توجهی پیرامون این مسئله پخش شود.

امیدواریم اخبار علم و دانش ما مورد استقبال شما قرار گرفته است. با پخش این مقاله دوستان خود را از این خبر جالب با خبر کنید.

منبع