دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

کشف دو سیاره قابل حیات تازه در نزدیکی منظومه شمسی

در باره علم و دانش خبری پخش شده مبنی بر این که:

یافته های تازه محققان نشان از کشف دو سیاره قابل حیات تازه در خارج از منظومه شمسی دارند. سیاره‌های ذکر شده در اطراف ستاره تاو نهنگ (Tau Ceti) گردش می‌کنند.

شواهد تازه نشان می‌دهد که نزدیک‌ترین ستاره شبیه به به خورشید در محیط خارج از منظومه شمسی، حاوی 4 سیاره خاکی در اندازه کره زمین است. محققان بر این باورند که از این تعداد سیاره، 2 تا از آنان یقینا سکونت‌پذیر هستند.

ستاره تاو نهنگ (Tau Ceti) تنها 12 سال نوری با زمین فاصله دارد و به دلیل نزدیک بودن بسیار، محوریت داستانی بسیاری از بازی‌های رایانه ای و جریان‌های علمی تخیلی را تشکیل می‌دهد. با اینحال اکنون به ذهن خطور میکند که احتمال حیات‌پذیری این سیارات، چیزی فراتر از جریان‌های فانتزی باشد.

این گروه بررسی به رهبری فابو فنگ در دانشگاه هرتفورد شایر (University of Hertfordshire)، بررسی ها خود را شروع کرده و موفق شدند 4 سیاره فراخورشیدی در اطراف ستاره تاو نهنگ را کشف کنند. حرکات نامنظم ستاره تاو نهنگ که ناشی از گرانش این 4 سیاره بود، سرنخ اصلی محققان برای اکتشاف این دو سیاره قابل حیات بود. تکنیک به کارگیری شده در این اکتشاف تازه، طیف سنجی داپلر اسم داشت که نزول سرعت حرکت این ستاره به میزان 30 سانتی‌متر در هر ثانیه را تشخیص داد.

دانش پژوهان می‌گویند که اگر تکنیک حال حاضر بتواند نزول حرکتی ستاره‌ها را تا مقیاس کوچک‌تری از قبیل 10 سانتی‌متر در ثانیه اندازه‌گیری کند، در آتی‌ای نزدیک قادر هستیم به طرز قطعی ثابت کنیم که این سیگنال‌ها، در دست به کشش گرانشی 4 سیاره فراخورشیدی هستند. فنگ بیان می کند:

تشخیص ما از این نزول‌های حرکتی ضعیف، نقطه عطفی در جستجوی سیارات شبیه به زمین است که ما را به درک صحیح‌تری از حیات در سیاره مادری‌مان خواهد رساند.

دو سیاره قابل حیات در مدار سیاره تاو نهنگ که به وسیله این تیم بررسی کشف شده‌اند، حاوی اندازه بزرگ‌تری درمقایسه با زمین بوده و در کمربند حیات این سامانه مستقر هستند. این بدان معناست که این دو سیاره در منطقه‌ای قرار گرفته‌اند که احتمال وجود آب مایع در سطح آن بسیار بالا بوده و حتی این این شانس می باشد که با محیا بودن شرایط محیطی، با سیاره‌ای حیات‌پذیر سر و کار داشته باشیم.

دو سیاره دیگر که حاوی اندازه‌هایی کوچک‌تر هستند، به شکل قابل ملاحظه‌ای به ستاره نزدیک بوده و دمای سطحی بسیار بالایی دارند. با استناد به نزدیکی این سیاره‌ها به ستاره مادر، احتمال وجود آب مایع در سطح آنان بسیار پایین است و آنان را می‌توان با اسم ورژن‌هایی کوچک‌تر از سیاره زمین معرفی کرد؛ چرا که جرم آنان در مقایسه با زمین 1.7 برابر کمتر است.

با این وجود این اولین بار نیست که احتمال وجود حیات در منطقه ستاره تاو نهنگ مطرح می‌شود. چند سال قبل نیز یک تیم بررسی از وجود 5 سیاره مختلف در حوالی این ستاره خبری را پخش کردند که این دفعه تیم بررسی دانشگاه هرتفورد شایر با اصلاح بررسی ها قبلی، تعداد سیارات موجود در حوالی این ستاره را 4 عدد معرفی کرده‌اند. این دفعه محققان مطمئن هستند که نتایج واپسین بطور کلی درست هستند.

میکو توئومی (Mikko Tuomi) با اسم نمونه دیگری از عضو های این تیم، اظهار کرد:

از آن وقت به بعد، ما میزان حساسیت تکنیک‌های خود را تقویت کرده و توانستیم دو سیگنال شناسایی شده در سال 2013 را از لیست نامزد‌های سیارات موجود در مدار این ستاره حذف کنیم. با اینحال صرف نظر از نحوه مشاهده این ستاره، به ذهن خطور میکند حداقل 4 سیاره در مدار آن گردش می‌کنند.

کشف این دو سیاره قابل حیات در فاصله نزدیک به زمین بسیار مهیج کننده است. ستاره تاو نهنگ با فاصله 12 سال نوری از زمین، در مقایسه با دیدگاه‌هایی که در باب سیاره پروکسیما بی (Proxima b) با فاصله 4.2 سال نوری از زمین مطرح شده است، یک هدف دور به شمار می‌رود. با اینحال ولی باید گفت باید توجه داشت که این ستاره در مقایسه با منظومه تراپیست-1 که در فاصله 39 سال نوری از زمین قرار دارد، در فاصله بسیار کمتری مستقر شده است.

ولی باید گفت دانش پژوهان می‌گویند که ما نباید به دلیل هیجانات مرتبط به این یافته‌ها، حقیقت‌ها را فراموش کنیم؛ چرا که یک حلقه بسیار خطرناک ستاره تاو نهنگ را احاطه کرده و توانایی دارد تمامی دنیاهای موجود در حوالی این ستاره را بمباران کند. از این جهت، سیاره‌های کشف شده چه حاوی عرصه‌های ضروری برای میزبانی از حیات باشند و چه نباشند، با این وجود خطری جدی پیوسته آنان را تهدید می‌کند.

با این تفاسیر، به ذهن خطور میکند که سیاره‌های ذکر شده یقینا همانگونه که پیش‌بینی می‌شد، قابل سکونت نیستند. غیر از این‌ها، مسئله دیگری که باید مورد استقبال قرار گیرد این است که دو سیاره ذکر شده به شکل قابل ملاحظه‌ای در دامنه‌های بیرونی این ستاره بنا شده‌‌اند و این مسئله امیدها را برای حیات‌پذیر بودن این سیارات کاهش می‌دهد.

هدف بعدی محققان این است که این دنیاهای تازه کشف شده را به کمک تلسکوپ‌های توانمند مورد بررسی قرار دهند تا به درک بهتری از ساختار آنان دست بیابند.

تا آن وقت، دیدگاه‌ها و حدس و گمان‌های بسیاری در باب حیات‌پذیر بودن سیارات موجود در مدار ستاره تاو نهنگ مطرح خواهد شد. ولی باید گفت، محققان بازهم به نشانه‌های مثبت در باب این دنیاهای تازه امیدوار هستند.

امیدواریم اخبار علم و دانش ما مورد استقبال شما قرار گرفته است. با پخش این مقاله دوستان خود را از این خبر جالب با خبر کنید.

منبع