دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

کشف سه مقبره باستانی منجر به کسب اطلاعاتی تازه از مصر باستان شد

خبری در خبرگزاری ها پخش شده است مبنی بر اینکه:

اخیرا سه مقبره باستانی مرتبط به دوره دودمان بیست و هفتم مصر کشف شده است که معلومات تازه ای را در باب این بخش از تاریخ مصر باستان آشکار می‌کند.

با استناد به اخبار منتشرشده از وزارت کارهای باستانی مصر، این سه مقبره در منطقه‌ی الکمین-الشَهراوی استان منیا (Minya)، در جنوب قاهره کشف شده‌اند. پیرس پل کریسمَن (Pearce Paul Creasman)، دانشیار رشته‌های گاه شناسی و باستان ‌شناسی دانشگاه آریزونا که در حفاری‌های مرتبط به این اکتشاف کمپانی نداشته، در باب همین مسئله بیان می کند که از لحظه تازه ترین کشف مرتبط با دودمان بیست و هفتم مصر، مدت فراوانی می‌گذرد و به همین خاطر، سه مقبره باستانی یافت شده از ارزش تاریخی فراوانی برخوردارند.

مقبره‌ها به طرز دقیق‌تر به تاریخ 525 تا 395 قبل از میلاد،‌ یعنی از لحظه دودمان ذکرشده تا دوره یونانی-رومی (Greco-Roman)، مرتبط می‌شوند. مقبره باستانی اول، اتاق دفنی با چهار تابوت‌دان (Sarcophagi) و 9 حفره تدفین است و آرامگاه دوم هم ‌دو اتاق دفن دارد که یکی از این اتاق‌ها به دلیل داشتن دو تابوت‌دان، برای به خاک سپاری دو نفر استفاده شده است؛ این اتاق شامل 6 حفره کنده‌شده برای جا دادن به جسد 5 انسان بالغ و یک کودک است. با استناد به بیانیه منتشرشده، اتاق دفن دوم تنها بقایای یک تابوت چوبی را در خود دارد و مقبره باستانی سوم هم هم اینک تحت بررسی است.

کشف تکه‌هایی از سفال بهمراه استخوان مردان، زنان و کودکان در این سه آرامگاه، علی البَکری (Ali Al-Bakry) از کارکنان وزارت کارهای باستانی مصر را به این نتیجه رسانده است که برخلاف تصورات پیشین که مقبره‌ها را مرتبط با پایگاه‌های نظامی باستانی می‌دانستند، این مکان‌ها برای دفن جسد شهروندان عادی کاربری داشته‌اند.

کریسمن اشاره می‌کند که سن، جنسیت و تعداد اجساد موجود در یک مقبره باستانی ، معلومات ارزشمندی را در باب کاربری آن مقبره به پژوهشگران می‌دهد؛ با اسم مثال اگر تمامی اجساد یافت‌شده سنی مابین 15 تا 35 سال داشتند و جنسیت همگی مرد بود، می‌توان حدس زد که آرامگاه مرتبط به یک پایگاه نظامی یا منطقه‌ای جنگی بوده است. با اینحال از آنجایی که استخوان‌ها غیر از مردان، به زنان و کودکان هم مرتبط می‌شوند و سن اجساد در رنج‌های متفاوتی است، منطقی‌ترین شرح ممکن رابطه دادن یافته‌ها به یک گورستان شهری است.

با شرایطی که گفته شد، معلومات فراوانی از دودمان بیست و هفتم مصر باستان که در یک لحظه با دوره‌ی حکمرانی ایرانیان بر مصر بوده، در معرض نیست.

کریسمن پیشتر صحبت‌هایش بیان می کند که دانسته‌های قطعی کاوشگران، وجود سه مقبره باستانی و چیزی تقریبا 40 مکان دفن را تایید می‌کند و از آنجایی که حفاری‌ها هنوز ادامه دارند، امکان تغییر محاسبه منتشرشده در باب یافته‌ها زیاد است.

امیدواریم این مقاله مورد استفاده خوانندگان محترم دیجیلند واقع شود. درصورت تمایل با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع