دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

کشف فسیل ۱۱۰ میلیون ساله یک دایناسور در کانادا + عکس ها

خبری در خبرگزاری ها پخش شده است مبنی بر اینکه:

حدود ۶ سال پیش، کارگران معدنی در کانادا موفق به کشف فسیل ۱۱۰ میلیون ساله یک دایناسور شدند و اکنون نشنال جئوگرافیک با پخش عکس هایی، از سالگرد این کشف بزرگ خبر داده است.

در سال ۲۰۱۱، یکی از اپراتورهای ابزارهای سنگین کمپانی “Suncor” با اسم شاون فانک (Shawn Funk) در آلبرتا کانادا، سرگرم حفاری در معدن بود که متوجه صخره‌ای دارای اختلاف و شبیه به به یک دنده بزرگ شد. ایشان طی گفتگو‌ای در سال ۲۰۱۱ این‌گونه گفت:

بی تردید، پیشتر شبیه به چنین موضوعی دیده نشده بود.

در حقیقت وقتی که شاون با این صخره بزرگ برخورد کرد، متوجه ماهیت آن و کشف فسیل ۱۱۰ میلیون ساله یک دایناسور نشده بود.

اکنون نزدیک به شش سال از این کشف بزرگ می‌گذرد و فسیل این دایناسور که آن را با اسم نودوسائور می‌شناسیم. در موزه سلطنتی تیرل نگهداری می‌شود. به گفته محققان، بخش زیادی از پوست و زره فسیل، از پوزه و دهان آن تا بخش‌هایی پایینی مفاصل ران همگی سالم باقی مانده‌اند. در حقیقت می‌توان این فسیل را یکی از بهترین نمونه‌های حفظ‌شده از دایناسورهای زرهی در نظر گرفت.

یکی از دانش پژوهان موزه سلطنتی تیرل، کالب براون (Caleb Brown)، در گفتگویی با نشنال جئوگرافیک گفت: “ما تنها اسکلت نداریم. چیزی که ما داریم، یک دایناسور به آن شکلی‌ست که در قبلی بوده است.” به گفته براون، فسیل این دایناسور در شرایطی به خوبی حفظ شده که یقینا از روش یک رودخانه پرتلاطم به دریا رسیده باشد. بالاخره، مواد معدنی موجود در اعماق اقیانوس باعث شدند تا فسیل پیش رو، تا این اندازه سالم مانده و به دست ما برسد.

امیدواریم این نوشته مورد استفاده خوانندگان محترم دیجیلند واقع شود. درصورت تمایل با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

منبع