دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

کشف مومیایی 3500 ساله و چند گنجینه در مقبره فراموش‌شده مصر باستان

کشف مومیایی ۳۵۰۰ ساله و چند گنجینه در مقبره فراموش‌شده مصر باستان

در باره علم و دانش خبری پخش شده مبنی بر این که:

اخیرا خبر کشف مومیایی ۳۵۰۰ ساله‌ی مصری و گنجینه‌های همراهش که در مقبره‌ای مهر و موم شده و دست‌نخورده، قرار داشت، در صدر اخبار نشریهها قرار گرفته است.

مقبره موردبحث از وقتی که در دهه ۹۰ میلادی به وسیله مصر شناسی آلمانی به اسم فریدرایک کمپ سیفرید (Friederike Kampp-Seyfried) کشف شد،‌ به وسیله هیچ باستان شناسی موردبررسی قرار نگرفته بود؛ این آرامگاه جزو سری‌ای شامل دو مقبره بوده و در نزدیکی شهر اقصر در دره پادشاهان (Valley of the Kings) مصر قرار گرفته است.

با استناد به اخبار منتشرشده از وزارت کارهای باستانی مصر، مقبره‌ها به دوران سلسله هجدهم فراعنه مصر در بین سال‌های ۱۵۴۹-۱۲۹۲ قبل از میلاد مرتبط می‌شوند و به احتمال قوی،‌ مومیایی کشف‌شده و متعلقان آن‌، یکی از عضو های مشهور جامعه مصر آن وقت بوده است.

کمپ بعد از کشف این سری تنها به اسم‌گذاری آن‌ها بسنده کرده بود و کشف مومیایی و محتویات آرامگاه‌ها هم که در یک کاوش رسمی از طرف دولت مصر یافت شدند، باستان شناسان را شگفت‌زده کرد. هنوز معلومات دقیقی در باب هویت جسد موجود در معرض نیست، با اینحال نقاشی‌های داخل دیوار بناها به لحظه حکومت آمنهوتپ دوم و پسرش مرتبط هستند.

به اشتراک نقاشی‌های مقبره اول، تصویر مردی که برای شخص پیش تر و خانواده‌اش گل آورده،‌همراه با چندین عدد از کمپانی‌کنندگان در مراسم تدفین به نمایش قرار داده شده است و به علاوه از طرف دیگر، ماسک‌هایی ویژه خاک‌سپاری و تکه‌های تابوت در بین بقایای به جا مانده در این مکان یافت شد.

در مقبره دوم هم خود مومیایی که در کتان پیچیده شده بود، بهمراه مقدار فراوانی از گنجینه‌ها و اشیا مختلف قرار داشت. شواهد موجود مانند اسم «جهوتی مس» (Djehuty Mes) که در سردر این آرامگاه حکاکی شده بود، باستان شناسان را در جستجوی هویت دقیق جسد یاری کرد‌ه‌اند. با این وجود اسم‌های دیگری هم بر روی اشیا موجود در اتاق‌های مقبره کشف شدند و بدین جهت، بررسی‌های دقیق‌تری برای روشن‌تر شدن ماهیت یافته‌ها ضروری است.

کشف مومیایی 3500 ساله و چند گنجینه در مقبره فراموش‌شده مصر باستان

به طرز دقیق‌تر اعلام شده که اشیا موجود شامل ۱۰۰ مجسمه مخروطی شکلِ خاک‌سپاری، تعدادی ماسک چوبی، ۴۵۰ مجسمه کوچک، چند صندوقچه و ظروف سفالی هستند. به علاوه از طرف دیگر، جسد یک زن هم که احتمالا، مادر مومیایی مقبره بوده به اشتراک لیست کشفیات قرار دارد.

بررسی‌های ابتدایی نشان می‌دهند که مومیایی کشف‌شده یکی از مدیران رده‌بالای دادگاه فرعون بوده، با اینحال از آنجایی که هنوز مقاله رسمی در باب یافته‌ها به چاپ نرسیده، نمی‌توان با اطمینان در باب مکان و هویت جسد اظهارنظر کرد.

امیدواریم اخبار علم و دانش ما مورد استقبال شما قرار گرفته است. با پخش این مقاله دوستان خود را از این خبر جالب با خبر کنید.

منبع