دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

کوکا کولا پلاس ؛ نوشیدنی سلامتی ژاپنی‌ها چه خواصی دارد؟

کوکا کولا پلاس ؛ نوشیدنی سلامتی ژاپنی‌ها چه خواصی دارد؟

در باره علم و دانش خبری پخش شده مبنی بر این که:

کوکا کولا پلاس (Coca-Cola Plus) نوشیدنی تایید شده با نشان طلایی سلامت ویژه کشور ژاپن بوده که اخیرا توجه فراوانی را به خود جلب کرده است.

دولت ژاپن چندی قبل نشان طلایی سلامت خود که با اسم علامتی برای تایید مزایای سلامتی یک کالا است را به نوشابه‌ای با اسم کوکا کولا پلاس (Coca-Cola Plus)، اهدا کرد؛ این شاخه از برند مشهور کوکا کولا که در کشورهای دیگر به فروش نمی‌رسد، حاوی ترکیبات مخصوصی بوده که به نوشته نشریه وال‌ استریت ژورنال، به روش ملین ابزار گوارش رفتار می‌کند.

به طرز واضح‌تر، در کوکا کولا پلاس که یک نوشیدنی بدون کالری است، نوعی فیبر رژیمی به اسم دکسترین (Dextrin) وجود داشته که خواص ملینی و ضد یبوست دارد؛ با این وجود این ماده بیشتر برای آرام کردن و تنظیم فعالیت ابزار گوارش بدن بوده و با استناد به گزارش چاپ‌شده در باب این نوشیدنی، هنوز واضح نیست که نشان طلایی سلامت اهداشده به خاطر خواص ضد یبوست بوده یا نه.

ماده دکسترین در کشورهای دیگر به روش مکمل‌های غذایی به فروش می‌رسد و مقاله‌های کم اعتباری وجود دارند که این ماده را جاذب چربی و لاغر کننده، اعلام کرده‌اند.

در سال ۲۰۱۳ تحقیقی به وسیله یکی از محققان دانشگاه مینه‌سوتا به اسم جوآن اسلاوین (Joanne Slavin) در ژورنال “Nutrients” پخش شده که در آن نقش مثبت موادی مانند دکسترین بر روی سلامت قلب و ابزار گوارش موردبررسی قرار گرفت؛ با این وجود با شرایطی که در وال استریت ژورنال گزارش شده،‌ مصرف بسیار دکسترین منجر به نفخ و درد سیستم گوارشی شده و از طرف دیگر، هنوز واضح نیست که نوشیدنی‌هایی مانند کوکا کولا پلاس شیوه خوبی برای رساندن چنین ماده‌هایی به بدن باشند.

در خصوص ادعاهای مطرح‌شده در باب خواص لاغر کننده دکسترین و دیگر مواد جذب‌کننده چربی هم مقاله‌هایی به چاپ رسیده که کاهش وزن از روش خارج کردن چربی بدن با مدفوع را خطرناک و غیر موثر توصیف می‌کنند.

امیدواریم اخبار علم و دانش ما مورد استقبال شما قرار گرفته است. با پخش این مقاله دوستان خود را از این خبر جالب با خبر کنید.

منبع