دیجی لند | اخبار دنیای دیجیتال اخبار دیجیتال | اخبار فن آوری

گوگل کروم 62 وب سایت‌های بدون SSL را به عنوان نا امن نشانه گذاری خواهد کرد - 0

گوگل کروم 62 تارنما‌های بدون SSL را با اسم نا امن نشانه گذاری خواهد نمود

خبری پیرامون موبایل برای علاقه مندان به این ابزار هوشمند:

در ورژن‌ی ۶۲ مرورگر گوگل کروم، وب‌سایت‌هایی که از قرارداد ارتباطات HTTP سود می‌برند با اسم وب‌سایت ناامن نمایش داده خواهند شد.

این خبر برای وب‌مسترها اهمیت بینهایت زیادی دارد. اگر شما هم دارنده‌ی یک وب‌سایت هستید و سایت شما بازهم فاقد گواهی SSL است، باید بدانید که در این شرایط یقینا خیلی زود با مشکلاتی جدی مواجه خواهید شد. گوگل می‌خواهد تا وب‌مسترها ظرف مدت شش ماه آتی گواهی SSL دریافت کنند؛ بدلیل آنکه اگر اینطور نباشد ممکن است از ماه اکتبر به بعد بیننده کاهش چشم‌گیر ترافیک ورودی به وب‌سایت خود باشند.

مقاله‌های مرتبط:

گوگل با پخش نوتیفکیشن در کنسول جستجوی خود برای وب‌مسترها، تلاش‌ می‌کند تا آن‌ها را به بهره برداری از رمزنگاری در وب‌سایت‌هایشان ترغیب کند. گوگل برای دستیابی به این هدف تصمیم گرفته تا چند گام مهم بردارد. با استناد به محبوبیتی که مرورگر گوگل کروم در بین مصرف کنندگان اینترنتی دارد، وب‌مسترهایی که تا فرا رسیدن ماه اکتبر از SSL در وب‌سایت خود استفاده نکنند با مشکلاتی جدی مواجه خواهند شد. پیشتر به شرح برنامه‌های مد نظر گوگل برای گسترش بهره برداری از قرارداد ارتباطات HTTPS در وب‌سایت‌ها می‌پردازیم.

برنامه‌ی گوگل، گسترش نصب SSL در وب‌سایت‌ها است

گوگل یک برنامه‌ی چند مرحله‌ای برای گسترش بهره برداری از SSL در وب‌سایت‌ها مقرر کرده است. این تولیدکننده قبلا گام اول را در راستای تحقق هدف خود برداشته و اکنون برنامه ریزی شده است قدم دوم را در ماه اکتبر بردارد. 

گام‌های گوگل در راستای گسترش بهره برداری از SSL در وب‌سایت‌ها:

گام اول گوگل این بود که با بارگذاری وب‌سایت‌هایی که معلومات مرتبط به کارت‌های اعتباری و رمزهای عبور را دریافت می‌کنند و از قرارداد ارتباطات HTTPS سود نمی‌برند، در قسمت نوار آدرس، با عنوان «غیر امن» واضح شوند. این رفتار در ماه ژانویه و با پخش ورژن‌ی ۵۶ کروم انجام شد. با اینحال وب‌سایت‌های دیگری که از SSL سود نمی‌برند در ورژن‌ی ۵۶ گوگل کروم با یک نشانه‌ی علامت تعجب که در داخل یک دایره قرار داده شده، واضح می‌شوند و با کلیک روی این نشانه به استفاده کننده اعلام می‌شود که اتصال وی با وب‌سایت مورد نظر امن نیست و محتمل است داده‌های ارسالی در بین راه در معرض مردم یا کمپانی‌های ناشناخته‌ی شخص ثالث قرار گیرد. در گوگل کروم ۶۲، حتی اگر وب‌سایت‌های بدون SSL را در حالت مخفی بارگذاری کنید، این نوع سایت‌ها با برچسب ناامن واضح می‌شوند.

گام بعدی گوگل، شروع نمایش برچسب ناامن در تمام و‌ب‌سایت‌هایی است که از SSL استفاده نمی‌کنند و نه صرفا وب‌سایت‌هایی که داده‌های کارت‌های اعتباری یا رمزهای عبور را دریافت می‌کنند. این قسمت کار در ماه اکتبر و با پخش کروم ۶۲ انجام خواهد شد و مصرف کنندگان این مرورگر در وب‌سایت‌هایی که از HTTP استفاده می‌کنند، در لحظه وارد کردن هر نوع داده‌ای در هر فیلدی، با برچسب اخطار ناامن بودن مواجه خواهند شد.

کروم ۶۲

این قسمت کار مسلما بیشتر مورد استقبال مصرف کنندگان قرار خواهد گرفت؛ بدلیل آنکه معمولا اکثر وب‌سایت‌ها حداقل یک فیلد ورودی متن برای جستجو در دست مردم قرار می‌دهند. با استناد به اولین گام گوگل که در ماه ژانویه برداشته شده، میزان ترافیک ورودی وب‌سایت‌های بدون SSL تا ۲۳ درصد کاهش داشته و اکنون باید دید که در گام دوم گوگل میزان کاهش ترافیک وب‌سایت‌های ناامن تا چه حد خواهد بود.

مسئله با اهمیت اینکه گوگل به در همین نقطه بسنده نخواهد کرد و در پست وبلاگی این تولیدکننده اعلام شده که مرورگر کروم برای وب‌سایت‌هایی که از قرارداد ارتباطات HTTP استفاده می‌کنند، حتی در حالت مرورگر ناشناس، برچسب ناامن نمایش پیدا خواهد کرد. با استناد به گزارش‌ها، پیش‌بینی شده که ممکن است نشانه‌ی علامت تعجب موجود در دایره برای وب‌سایت‌های ناامن، با یک مثلث قرمز جانشین شود. تغییر این نشانه مسلما مصرف کنندگان را بیشتر تحت تاثیر منفی ناامن بودن وب‌سایت‌‌ها قرار می‌دهد و بدین جهت، نشانه‌ی مثلث قرمز یقینا توجه مصرف کنندگان را درمقایسه با قبل، سریع‌تر به ناامن بودن وب‌سایت‌ها جلب خواهد نمود. 

فایرفاکس نیز راهی شبیه به به کروم را در پیش گرفته است

مسئله با اهمیت پیرامون این مثال این است که کروم در ترغیب وب‌مسترها به بهره برداری از گواهی SSL تنها نیست. مرورگر فایرفاکس نیز از ماه ژانویه هشدارهایی را در لحظه انجام پرداخت‌های ناامن و ورود به صفحات وب به مصرف کنندگان نشان می‌دهد.

این هشدارها در شکل پاپ‌آپ‌های کوچکی در پایین فیلد رمزعبور و فیلدهای مرتبط به پرداخت‌های آنلاین فرم‌ها به نمایش در می‌آیند. با اینکه در شیوه فایرفاکس، سایت‌های ناامن به طرز خیلی جدی نشانه‌گذاری نمی‌شوند؛ با این وجود در عین حال هیچ تضمینی نیست که بگوییم فایرفاکس در آتی گام‌های گوگل را دنبال نخواهد کرد. اگر این موضوع رخ دهد، وب‌سایت‌های ناامن میزان زیادی از ترافیک ورودی خود را از دو مرورگر کروم و فایرفاکس را از دست خواهند داد. در اینجا ضروری است این نکته اضافه شود که با استناد به بروزترین محاسبه موجود، هم اینک سهم گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس در مارکت مرورگرها به ترتیب ۵۳ درصد و ۶ درصد است. در حقیقت اگر به این محاسبه توجه داشته باشید، متوجه خواهید شد که حتی اگر گوگل در این راه تنها باشد، باز هم وب‌مسترها باید توجه مخصوصی به بهره برداری از SSL داشته باشند؛ بدلیل آنکه سهم این مرورگر بسیار قابل توجه است.

راه‌کار حرفه‌ای برای برقراری امنیت

از این جهت اگر وب‌سایت شما از قرارداد ارتباطات HTTPS سود نمی‌برد، مسلما خیلی زود با مشکلاتی جدی مواجه خواهید شد. از همین اکنون شش ماه فرصت دارید تا گواهی SSL را روی وب‌ سرور خود نصب کرده و از این راه جلوی ریزش میزان زیادی از ترافیک وروردی ورژن‌ی ۶۲ مرورگر کروم را بگیرید. با این وجود شما نباید تنها به فشارهایی که گوگل در این عرصه به وب‌مسترها وارد کرده توجه کنید؛ حتی خوب است از دید یک بازدیدکننده هم به این موقعیت نگاهی داشته باشید. مصرف کنندگان وب‌سایت‌ شما، اطلاعاتی را با وب‌سرور تحت اختیارتان به اشتراک می‌گذارند و با این وجود شما باید این اطمینان را در آن‌ها بوجود بیاورید که امنیت داده‌هایشان در بیشتر مواقع برقرار خواهد بود.

برای نصب راحت‌تر SSL روی وب‌سایت‌ها، گوگل یک راهنمای مرحله به مرحله پخش کرده است. این ایام تجهیز کردن وب‌سایت‌ها به SSL درمقایسه با چند سال قبل هم ارزان‌تر و هم ساده‌تر شده است. هم‌ اکنون انواع متفاوتی از گواهی‌های SSL به وسیله کمپانی‌های مختلف توزیع می گردند و شما میتوانید با استناد به نیاز خود یکی را به دلخواه انتخاب کنید. تمام وب‌سایت‌های بزرگ از مدتی قبل به این استاندارد تازه مهاجرت کرده‌اند. در هرحال به‌نظر می‌رسد هیچ دلیلی برای تاخیر در بهره برداری از SSL در وب‌سایت‌ها باقی نمی‌ماند. از این جهت اگر شما هم صاحب یک وب‌سایت هستند، خوب است به هر میزان سریع‌تر درمقایسه با نصب گواهی SSL روی سرور خود اقدام کنید. 

نظر شما پیرامون این مثال چیست؟

امیدواریم این مقاله پیرامون موبایل برای شما جالب بوده باشد.

منبع خبر